Italská Florencie zakázala turistům v části historického města jíst na ulicích | Reflex.cz
nahoru

Italská Florencie zakázala turistům v části historického města jíst na ulicích

Daniel Baret6. září 2018 • 11:30
Ponte Vecchio, Florencie, Itálie - ilustrační snímek
Ponte Vecchio, Florencie, Itálie - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Davy turistů, kteří ucpávají ulice a dělají nepořádek, jsou problémem mnoha evropských měst – Barcelony, Benátek, ale i Prahy. V historickém centru italské Florencie se to rozhodla místní radnice řešit až drasticky. V úterý vydala nařízení, které zakazuje v části centra města návštěvníkům jíst na ulicích, náměstích, či zápražích domů a obchodů.

Podle nové městské vyhlášky se zákaz jídla vztahuje na část historického centra Florencie – na Via de 'Neri, Piazzale degli Uffizi, Piazza del Grano a Via della Ninna. Nedodržení vyhlášky může být trestáno pokutou v rozmezí od 150 až do 500 euro.

Důvodem zvláštního rozhodnutí je to, že v centru města se tísní každý den desítky tisíc turistů, kteří v době oběda či večeře kdekoli usednou na ulici či na ní stojí a blokují vchody do obchodů a restaurací a u toho se občerstvují. Zákaz zatím platí na příští čtyři měsíce a to každý den od 12 do 15 hodin odpoledne a pak od 18 do 22 hodin večer.

Konec levandule v Provence. Jak oteplování ničí fialovou rostlinu a pěstitelé napadají…

Například ulice Via de 'Neri je lemována mnoha obchody s potravinami, mezi nimiž je i velmi známý obchod s potravinami All'Antico Vinaio či populární cukrárna Gelateria dei Neri. Jenže kolem nich se především odpoledne tísní stovky lidí a někdy znemožňují průchod či vstup do obchodu.

Jak upozornily italské noviny La Nazione, turisté po sobě navíc zanechávají na ulicích nepořádek, protože městská zpráva není schopna zabezpečit více odpadkových košů a lepší operativní úklid i v průběhu dne. Obyvatelé centra Florencie proto požadovali „obnovení respektu k jejich životu“.

Nová vyhláška zakazující jíst na některých ulicích a náměstích Florencie.Nová vyhláška zakazující jíst na některých ulicích a náměstích Florencie.

Tento problém je ale stále větší v mnoha městech světa, protože turistů přibývá, například kvůli tomu, že na cesty se vydaly desítky milionů Číňanů a ti často míří právě do zajímavých měst Evropy. V některých městech proto úřady už zavedly (například v Benátkách), nebo uvažují o zavedení, regulace cestovního ruchu.

V rozvodněných soutěskách v Itálii zahynulo nejméně deset lidí

Kritici rozhodnutí zákazu ve Florencii ale tvrdí, že řešení není až tak složité – prý by stačilo instalovat v centru města daleko více laviček, odpadkových košů a veřejných toalet. Jenže k tomu se město zatím moc nemá, přestože na turistice vydělává obrovské peníze.

Velkým problémem je ve Florencii i únik daní, protože podle posledního odhadu je až pětina bytů v historickém centru pronajímána výhradně turistům přes Airbnb. Mnozí majitelé ale z toho řádné daně neplatí. Přispívá to i k postupnému vylidňování centra.

Místa ve Florencii, kde v průběhu dne turisté nesmí jíst na ulici.Místa ve Florencii, kde v průběhu dne turisté nesmí jíst na ulici.

Video, ze kterého mrazí. Bezpečnostní kamery zachytily pád janovského mostu
V Itálii se může cokoli? 20 procent benzínek je nelegálních, daně neplatí polovina…

Daniel Baret


Klíčová slova: Itálie, zprávy, Florencie, jídlo, zákazDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,690
23,060
29,730
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější