Angličanky budou moci užít potratovou pilulku doma. Dosud to šlo jen v nemocnici | Reflex.cz
nahoru

Angličanky budou moci užít potratovou pilulku doma. Dosud to šlo jen v nemocnici

Tereza Stonišová26. srpna 2018 • 18:00
Angličanky budou moci užít potratovou pilulku doma. Dosud to šlo jen v nemocnici
foto: Profimedia

Až do této chvíle bylo možné ukončit v prvních deseti týdnech těhotenství pouze v nemocnici. Tam žena dostala v rozmezí 24 hodin dvě pilulky, kterým byl potrat proveden. Nyní se chystá změna: pilulku číslo dvě si žena bude moci vzít doma, bez asistence a dozoru lékaře.

Podle novely zákona by tak Anglie měla opět začít držet krok s Walesem a Skotskem, kde obdobná norma je již několik let účinná. První potratovou pilulku tak dostane žena v nemocnici, tu druhou už je možné užít doma. Gynekologické organizace jsou pro, protože dává ženám více možností volby – pokud žena totiž bude chtít, bude moci i na aplikaci druhé pilulky zůstat v nemocnici. Samozřejmý lékařský dozor pak bude v případech, kdy na první pilulku žena zareaguje jakkoliv neočekávaným způsobem.

Mexické město Guadalajara povolilo sex na veřejnosti
Daniel Baret 26. srpna 2018 • 12:00

Mexické město Guadalajara povolilo sex na veřejnosti

Profesorka Lesley Regaová, gynekoložka, která novelu zákona podporuje, uvádí, že budou ženy ušetřeny stresu z návratu domů a opětovného cestování do nemocnice. Jde totiž především o to, že po první pilulce jsou většinou ženy propuštěny a pro další dávku se musí vrátit druhý den. Jenže nežádoucí účinky se často dostav právě během druhého dne, což může být pro ženy velmi nepříjemné – mezi průvodní jevy patří například silné krvácení, zvracení a nevolnost. „V tomto stavu jezdit do nemocnice je zbytečné a stresující,“ uvedla pro BBC Reganová.

Oficiální statistiky říkají, že ročně ukončí v Anglii těhotenství mezi prvním a desátým týdnem 180 tisíc žen. Potrat v této fázi těhotenství sestává z užití dvou tablet, každá je jiného druhu. Šest hodin po užití druhé tablety je těhotenství ukončené.

Nejtlustší ledovec na světě praskl a taje, vůbec poprvé v dějinách
Anna Coleman Ladd: Žena, která vracela tváře a měnila život zmrzačeným válečným veteránům

 

 

 

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější