Anna Coleman Ladd: Žena, která vracela tváře a měnila život zmrzačeným válečným veteránům | Reflex.cz
nahoru

Anna Coleman Ladd: Žena, která vracela tváře a měnila život zmrzačeným válečným veteránům

Clara Zangová25. srpna 2018 • 09:00
1080p720p360p

Hrůzy první světové války často zastíní ta druhá. Bohužel, i první ze dvou světových konfliktů nejenže ukončil spoustu životů, ale mnohé také zmařil. Válka odsoudila nemálo veteránů k životu se znetvořeným tělem i tváří. Jedna výjimečná žena Anna Coleman Ladd se rozhodla pomoci alespoň některým mužům, kteří na frontě ztratili víc než jen roky života.

Pocházela z Ameriky, ale sochařinu studovala v Paříži a v Římě. Když se vrátila zpět do vlasti, provdala se za lékaře, což možná částečně předurčilo její budoucí cestu. Uprostřed válečného běsnění v roce 1917 se přestěhovala zpět do Paříže. Vzdala se slibné kariéry talentované portrétní sochařky a ponořila se do činnosti, za kterou ji později Francie ocenila řádem Légion d’Honneur.

Nejprve se v Paříži seznámila s britským sochařem Francisem Derwentem Woodem, který si otevřel Tin Noses Shop. Coleman Ladd u něj pracovala a společně vraceli tvář těžce poraněným vojákům, kterým už tehdejší medicína nebyla schopna více pomoci. Vytvářeli společně v podstatě masky, ty ale byly velmi realistické a práce titěrná.

Vzpomínky na Srpen 68: Každý se ptal, je to válka? Bylo to horší, nebránili jsme se.…

Měděné tváře 

Zanedlouho si Coleman Ladd otevřela vlastní Studio for Portrait-Masks. Coleman udělala klientovi nejčastěji hliněný odlitek ze znetvořené tváře. Na odlitku pak vytvářela protézu z extrémně tenké galvanizované mědi. Protéza se pak malovala tvrdým emailem, aby co možná nejvíce připomínala veteránovu pleť. Sochařka používala skutečné vlasy a chlupy, aby na protézách vytvořila obočí, řasy nebo vousy. Maska se připevnila pomocí tenkých strunek anebo brýlí.

I když je Coleman známá hlavně díky tomu, že pomáhala válečným veteránům vracet se do běžného života, ani její umělecká činnost není zanedbatelná. Její socha Triton Babies je nyní součástí fontány v Bostonském parku. V roce 1914 spoluzakládala uměleckou skupinu Guild of Boston Artisti a hojně tehdy vystavovala. Její sochy inspirované mytologií se dodnes prodávají. 

Boje na vlastní oči: Běsnění první světové války na unikátních snímcích obyčejného vojáka
Syrská dívka bez nohou, která chodila na konzervách od masa, dostane díky sociálním…





Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější