Vzpomínky na Srpen 68: Každý se ptal, je to válka? Bylo to horší, nebránili jsme se. Celých dvacet let! | Reflex.cz
nahoru

Vzpomínky na Srpen 68: Každý se ptal, je to válka? Bylo to horší, nebránili jsme se. Celých dvacet let!

Jana Bendová17. srpna 2018 • 19:00
Unikátní barevné fotografie Jiřího Chrastila z vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968
Unikátní barevné fotografie Jiřího Chrastila z vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968
• foto: 
Jiří Chrastil

Ta noc z úterka 20. na středu 21. srpna 1968 skutečně nebyla krátká.  Čtenáři Reflexu se podělili o své vzpomínky na předvečer okupace a následující první kritické okamžiky.  Co zrovna dělali, když se TO dozvěděli? Cizí vojska vpadla do dětských prázdninových dnů, do výletu v Paříži, výročí svatby, do kasáren či k táboráku. Vše se rázem změnilo. Na dlouhých jedenadvacet let.

Ten výraz v obličeji nikdy nezapomenu 

Rok 1968 začal náramně. Dovršil jsem 18 let, složil maturitu a v srpnu odjel na skautský vodácký tábor, který se konal na Vltavě mezi Soumarským mostem a Lipnem. Večer 20. srpna jsme tábořili na Volarské louce v místě, které dnes je už k těmto účelům zapovězené. Krásný letní den, pouze vzdálené hřmění v noci předvídalo budoucí události. Ráno 21. 8. odjel jeden z vedoucích pro své auto, protože se přitížilo jeho malému synovi. Na výraz obličeje po jeho návratu nikdy nezapomenu. V první moment jsme se domnívali, že se stalo něco s jeho synem. On nás však seznámil s krutou skutečností – okupací naší vlasti. V ten okamžik se rázem zhroutilo vše, co tak nádherně začalo. Na dlouhých 21 let to poznamenalo naše životy.

Michal Průša

Dospělí chlapi v roce 1968 brečeli a nestyděli se za to, říká politolog a historik…

Ivane, jeď domů, Nataša ti spí s Voloďou

Tak tedy 20. 8.1968 jsem seděl se svou čerstvou manželkou, když se mi ozval kolem půlnoci telefon, volal děda, že nás obsazují „naši přátelé“. Pracoval jsem v servisu Renault v Motole a 21. 8. 1968 to začalo tím, že jsme na roh plotu servisu instalovali nápis „Ivane, jeď domů, Nataša ti spí s Voloďou“. Stál jsem venku, vně plotu a další tři kolegové se to snažili přidrátovat zevnitř k plotu. Najednou přestali a jeden povídá: „Pomalu se otoč.“ Za mnou stál GAZ plný ruských oficírů. Cosi ode mě chtěli. Pochopil jsem, že se ptají na Plzeň, takže jsem je poslal na opačnou stranu. V průběhu dne jsme se dohodli, že si v servisu rozdělíme 24hodinové služby, a já si vzal hned tu první, tedy z 21. 8 na 22. 8. 1968. Večer jsem bloumal po servisu a po 23. hodině jsem si řekl, že je krásně teplo, půjdu na střechu. Usadil jsem se tam a asi kolem půlnoci koukám: najednou od Břevnova, Kuklovou ulicí, postupuje dolů skupina seřazených vojáků. Sedím u okraje střechy a říkám si: rychle za komín, je hezky a tady jsi vidět. Zvedl jsem se a letím ke komínu, ale v tom spěchu jsem stačil kopnout do lahve s pivem a ta spadla dolů. No samozřejmě rána jako z děla. Vidím, jak spěchající vojáci letí vpravo od silnice pod stromy a tam zaléhají. To jsem to pěkně podělal, myslím si, a zaléhám za komín. Asi po půlhodině přijely dva náklaďáky, jeden plný vojáků, druhý prázdný. Po chvíli pokřikování vylezli vojáci zpod stromů, nalezli do prázdného náklaďáku, chvilku se zdrželi na rohu a u plotu asi zkoumali, co je to tam napsáno, a potom kamsi odjeli.

J. Čížkovský

Vzpomínky na Srpen 68: Den před okupací jsem dostala poslední potřebné vízum do Anglie

Z náměstí byla slyšet střelba 

Léto, prázdniny, táta s mámou v práci a my s bráchou denně na koupališti. Prostě pohodička a o to větší, že mi bylo jen sedm roků a žádné starosti. O to hrůznější bylo probuzení. Tou dobou jsme bydleli v samém centru Liberce, takže nám lítala ruská letadla a helikoptéry pár metrů nad domem a z náměstí byla slyšet střelba. Táta běhal na náměstí a zpátky domů, aby nás informoval, co se děje. Zprávy byly děsivé a já se ptala: Je to válka? Bylo to horší, nebránili jsme se... Byla to 20 let trvající okupace. Je to má nejsilnější vzpomínka z dětství a už nikdy, nikdy se taková věc nesmí opakovat!

Ilona Plačkovová

Když na Václaváku hořely tanky. Podívejte se na barevné fotky sovětské okupace, které…
50 let od sovětské okupace: Výstava Paměť národa ’68 připomene osudy lidí, kteří invazi…

Jana BendováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější