50 let od sovětské okupace: Výstava Paměť národa ’68 připomene osudy lidí, kteří invazi prožili na vlastní kůži | Reflex.cz
nahoru

50 let od sovětské okupace: Výstava Paměť národa ’68 připomene osudy lidí, kteří invazi prožili na vlastní kůži

red16. srpna 2018 • 15:00

V pražské Dejvické ulici začala ve středu 15. srpna venkovní výstava Paměť národa ‘68. Připomene padesáté výročí okupace Československa prostřednictvím příběhů a fotografií. Slavnostní vernisáž proběhne v úterý 21. srpna od 13 hodin v prostoru Šesťák na Vítězném nám.  Výstava skončí 4. září. 

Velkoformátové panely na cestě z Vítězného náměstí na Hradčanskou přiblížují na příbězích 15 pamětníků nejen samotný vstup vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale i události, které invazi předcházely – některá vyprávění začínají už v roce 1967.

"Výstava i doprovodná publikace, kterou vydáváme, nabízejí pohled na srpen 1968 z mnoha úhlů — jak okupaci prožíval komunistický funkcionář, který se ujal řízení narychlo svolaného stranického sjezdu nebo jak na příjezd sovětských tanků reagovali horníci v Havířově či co se dělo v Liberci, který byl po Praze městem, ve kterém si invaze vyžádala nejvíce obětí,” přibližuje výstavu její autor Michal Šmíd, správce portálu Paměť národa.

Srpen 1968: Úplný chronologický přehled invaze do Československa
JAROSLAV ŠAJTAR 30. července 2018 • 13:41

Srpen 1968: Úplný chronologický přehled invaze do Československa

Dobové letáky i plakáty

Autoři výstavy chtěli mimo jiné popsat, jak lidé v Československu přicházeli o nově nabytý pocit svobody. Snažíme se připomenout, že naši zemi po dlouhá desetiletí okupovala cizí armáda, ale i to, že to byli českoslovenští komunisté a jejich přisluhovači, kdo lidem ničil život,“ doplňuje Šmíd.

Důležité místo na výstavě mají vedle jednotlivých příběhů i fotografie a především pak dobové letáky a plakáty - ty jsou jedinečným dokumentem tehdejší snahy o sebevyjádření šokované veřejnosti.

Musíme mít na paměti, kdo za okupací stál a co se tehdy stalo. Zejména je toto důležité připomínat mladší generaci, která si asi sotva umí představit, jaké to tehdy muselo být v srpnu 1968, když lidé během několika hodin zažili zradu a zklamání,” vysvětluje Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, která se na výstavě podílí.

Vzhledem k místu konání výstava mapuje i události, které se odehrály v Praze 6 — protesty studentů Strahovských kolejí na podzim 1967 či to, že v noci z 20. na 21. srna 1968 přistáli první okupanti na ruzyňském letišti a první tanky přijížděly do centra Prahy po "Lenince" — dnešní Evropské třídě.

Vzpomínky na Srpen 68: Den před okupací jsem dostala poslední potřebné vízum do Anglie

Doprovodný program

Slavnostní vernisáž se bude konat v den 50. výročí počátku sovětské okupace Československa, v úterý 21. srpna 2018 od 13 hodin v prostoru Šesťák na Vítězném náměstí v Praze 6 za účasti starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, ředitele organizace Post Bellum a zakladatele Paměti národa Mikuláše Kroupy, autora výstavy Michala Šmída a dalších. Na vernisáži vystoupí Monika Načeva se smyčcovým kvartetem Pavla Bořkovce.

S autorem výstavy Michalem Šmídem se zájemci budou moci setkat také na jeho autorské přednášce „Kulky za roh nelétají“, která proběhne ve čtvrtek 23. srpna od 18 hod. v Masarykově salonku na Dejvickém nádraží.

Kromě výstavy Paměť národa ´68 najdete v Praze 6 i velkoformátové fotografie Josefa Koudelky z jeho cyklu Invaze 68, jejichž vystavení na Vítězném nám. realizuje Národní galerie v Praze.

Paměť národa také usiluje o uspořádání výstavy ke stoletému výročí vzniku Československa. Více se dozvíte ve videu na začátku článku a na stránkách nastalina.cz.

Velký speciál o srpnové okupaci najdete ZDE >>>

Srpen 1968: Dosud nepublikované fotografie sovětské okupace ze skautského věstníku
Vzpomínky na Srpen 68: Táta musel odjet vysílat zprávy, byl redaktor televize, cítil to…

redMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější