Nejtlustší ledovec na světě praskl a taje, vůbec poprvé v dějinách | Reflex.cz
nahoru

Nejtlustší ledovec na světě praskl a taje, vůbec poprvé v dějinách

Tereza Stonišová26. srpna 2018 • 14:30
Nejtlustší ledovec na světě praskl a taje, vůbec poprvé v dějinách
foto: 2leep.com

Nejstarší a nejtlustší ledovec v Arktidě poprvé v historii praskl a začal tát. Na severu Grónska se tak vytvořila vodní plocha, která vždy bývala trvale zamrzlá i v letních měsících. Jeden z meteorologů popsal situaci jako „děsivou“.

Tento fenomén – praskání ledovců, jejichž led dříve vydržel i přes letní měsíce kompaktní a neporušený – bylo možné pozorovat již podruhé v tomto roce. Tání tohoto ledovce klimatologové odůvodňují celkovou změnou klimatu a zvláště pak extrémně suchým horkým létem na severní polokouli, která téměř čtyři měsíce sužovala Evropu i Asii.

Podle meteorologů začalo v oblasti Grónska abnormální počasí už letos v únoru. Za prasknutí ledovce může podle nich kromě letních tropických teplot právě také únorové počasí, které bylo extrémně větrné a ledovec se tak dostal vůbec nejdále od pevniny od doby, kdy jej monitorují, tedy od roku 1970.

„Téměř všechny ledovce na severu Grónska jsou již rozpraskané a tím pádem snadněji mobilní,“ řekla pro britský list Guardian Ruth Mottramová z Dánského meteorologického institutu (DMI). „Voda na severu Grónska je neobvyklá. Dříve se tomuto místo přezdívalo `poslední ledová oblast`, protože právě v těchto místech byl vždy ledovec, který nikdy neroztál. Poslední události ale naznačují, že toto poslední ledové prostranství bude ještě severněji,“ dodává Mottramová.

 

Mexické město Guadalajara povolilo sex na veřejnosti
Daniel Baret 26. srpna 2018 • 12:00

Mexické město Guadalajara povolilo sex na veřejnosti

Spojené státy zasáhla největší vězeňská stávka v historii. Odsouzení drží hladovku…
Fotograf nastylizoval svého psa podle plakátů Madonny, výsledek je okouzlující

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější