nahoru

Slovenský prezident Kiska se postavil proti vládě Roberta Fica: Buď zasadní rekonstrukce, nebo předčasné volby

-mic-4. března 2018 • 16:27
Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska
• foto: 
ctk

Slovenský prezident Andrej Kiska ve svém krátkém veřejném vystoupení, které se týkalo situace po vraždě novináře Jána Kuciaka, otevřeně kritizoval slovenskou vládu za nečinnost. Vyzval proto k zásadní rekonstrukci koaličního kabinetu, nebo k předčasným volbám. Jen to je podle něj východiskem z krize důvěry.

Na úvod svého vystoupení prezident Kiska oznámil, že se před tím setkal s premiérem Robertem Ficem. "Bohužel se ukázalo, že se naše názory na možné řšení jsou rozdělené," řekl Kiska s tím, že je to důvod, proč ohlásí svoji výzvu už odpoledne a zruší své ohlášené večerní vystoupení.

"Poslední, co potřebujeme, je politické divadlo v televizi v podání nejvyšších ústavních činitelů," uvedl Kiska v narážce na ohlášení projevy Roberta Fica a předsedy parlamentu Danka.

Nedůvěra

"Cítil jsem z lidí i odhodlání začít náročný, možná bolestný, ale nevyhnutelný proces, abychom opět mohli věřit státu, jeho představitelům, jeho schopnosti nás chránit a zajistit spravedlnost. Abychom se po této ráně mohli znovu postavit na nohy," řekl Kiska.

Podle Kisky je nedůvěra vůči státu teď obrovská. "Mnozí nedůvěřují orgánům činným v trestním řízení, mnozí z osobní zkušenosti. Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Dostali jsme se do momentu, kdy vnímáme aroganci moci. Jsem přesvědčený, že tento případ řeší nejlepší vyšetřovatelé. A doufám, že vraždu dvou mladých lidí se jim podaří vyřešit," řekl Kiska a vyzval Slováky, aby vyšetřovatelům vyšetřovatelům.

Realita Slovenska

Slováci jsou podle prezidenta přesvědčený, že tato vražda odráží realitu Slovenska. "Něco zlé je pod povrchem, něco zlého je v základech našeho státu," řekl Kiska.

"Čekal jsem týden na to, jaké politické kroky vláda učiní, jaké rozhodnutí sama přijme, aby se pokusila zmírnit napětí a obnovit důvěru. Zdá se však, že se žádné řešení nechystá."

"Nevidím žádný plán vyvést zemi z krize důvěry," prohlásil Kiska s tím, že začne jednat s politickými stranami o tom, co dál.

"Teď vidím dvě možnosti. Rozsáhlou a zásaní rekonstrukci vlády, který by nepolarizovala společnost a požádala a získala důvěru národní rady. Anebo předsčasné volby, je možné je udělat rychle a efektivně spolu s komunálními volbami. O tam však musí rozhodnout parlament," uvedl Kiska.

-mic-
Diskuse ke článku