nahoru

BOHUMIL DOLEŽAL: Kiska versus Fico: Slovensko je jiné než my

Bohumil Doležal 3. dubna 2014 • 17:00
Andrej Kiska a Robert Fico
Andrej Kiska a Robert Fico
• foto: 
Profimedia.cz

Podnikatel a filantrop Kiska vyhrál na Slovensku prezidentské volby: v druhém kole zvítězil nad Robertem Ficem ještě přesvědčivěji než u nás loni Zeman nad Schwarzenbergem.

 

Češi často při svém posuzování slovenské politiky vycházejí toho, že jen s jistým zpožděním kopíruje český vývoj. Ve skutečnosti tomu ve zcela podstatných věcech skoro nikdy tak není. Klasický příklad je vývoj po květnu 1945. Ačkoli v českých zemích dostali komunisté 40% hlasů, na Slovensku se dokázali domluvit ti, kteří komunisty (a tedy ruskou nadvládu) nechtěli, Demokratická strana tam získala 62% hlasů a slovenští komunisté se octli v menšině ještě daleko výraznější, než teď Fico vůči Kiskovi. Situace na Slovensku tedy byla podobnější situaci v poválečném Maďarsku, bohužel to ani Slovákům, ani Maďarům nebylo nic platné.

I dnešní slovenská situace je jiná než u nás. Především Fico není Zeman. Po prvních čtyřech letech dokázal dělat přece jen pragmatičtější politiku. Za druhé, Kiska není Babiš: není oligarcha, tj. kromě podnikatele ještě mediální magnát a šéf fakticky nejsilnější politické strany. Není jasné, proč se Fico rozhodl postavit před slovenské voliče tak velkou výzvu, že se svou dominantní stranou obsadí všechny nejvyšší ústavní funkce. Rozhodl se poměrně pozdě a řekl bych proto, že neměl jiného přesvědčivého kandidáta a „opoziční“ prezident může i silnému premiérovi vládnutí průběžně znepříjemňovat. Slovenští voliči zareagovali v této elementární věci pragmaticky a mocichtivého premiéra „odvolili“.

Problém není v tom, koho nezvolili, nýbrž v tom koho (resp. co) vlastně zvolili. Jistě, pan Kiska není oligarcha. Protože však nemá prakticky žádné politické krytí, bude nejspíš vůči premiérovi ve velmi slabé pozici (v ještě slabší, než byl u nás kdysi Havel vůči Klausovi). Taky dobré úmysly, jakási „Pravda a láska“ v ještě mlhavější a barvotiskovější podobě než u Havla, není nic, nač by se dalo spoléhat. Navíc pokud úmysly pokud nejsou opřeny o nějakou organizovanou politickou sílu, nejsou k ničemu.

Předseda strany Most-Híd Béla Bugár údajně ještě před volbami řekl: nevíme, kdo je Kiska, ale velmi dobře víme, kdo je Fico. A proto budeme volit Kisku. Pana Bugára chápu, ale stejně, volba je to hodně riskantní. I když, to připouštím, ještě horší je, když, jako tomu bylo u nás, voliči moc dobře věděli, kdo je Miloš Zeman, o něco méně, kdo je vlastně Karel Schwarzenberg, a přesto volili Zemana.

Více textů autora najdete v jeho politickém zápisníku Události na adrese bohumildolezal.cz.Klíčová slova: reflex, fico, kiska, SlovenskoDiskuse ke článku

 

Nejčtenější