nahoru

K útoku v Londýně se hlásí IS, Británie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení

ČTK16. září 2017 • 14:00
Stanice metra Parsons green krátce po útoku
Stanice metra Parsons green krátce po útoku
• foto: 
ČTK

Teroristický útok ve vlaku londýnského metra si včera vyžádal hospitalizaci 29 lidí. Dosud neznámý pachatel či pachatelé odpálili podle policie improvizovanou nálož, k zodpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Televize Sky News informovala, že bezpečnostní složky už v souvislosti s útokem identifikovaly podezřelou osobu. Zadržen ale zatím podle dostupných zpráv nebyl nikdo. Británie večer zvýšila stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší úroveň, což znamená, že v zemi aktuálně hrozí teroristický útok.

Událostí se zabýval krizový výbor vlády. Premiérka Theresa Mayová řekla, že výbušné zařízení v metru mělo způsobit "enormní škody". Po vyhlášení nejvyššího stupně ohrožení terorem uvedla, že v následujících dnech budou v ulicích hlídkovat ozbrojení policisté a vojáci.

K útoku se přihlásila organizace Islámský stát. Podle ní ho uskutečnil jeden z jejích bojovníků. IS však bere za své v podstatě všechny incidenty podobného druhu páchané v posledních letech v Evropě.

Podle Sky News byla nálož napojena na časovací zařízení a zařízení patrně selhalo. Bomba tak neexplodovala, jak bylo zamýšleno, ale pouze vytvořila ohnivou kouli. Většina obětí má popáleniny, někteří se zranili při tlačenici v panice. V ohrožení života ale není nikdo.

Část cestujících tvrdí, že bezprostředně po explozi cítili ve vagonu zápach jakési chemikálie. Na sociálních sítích se objevily videonahrávky zachycující zvědavce, jak si krátce po výbuchu uvnitř vagonu prohlížejí dýmající zavazadlo. Také podle Sky News úřady totožnost podezřelého zjistily na základě vyhodnocení záběrů z bezpečnostních kamer.

 

Vlak, ve kterém se exploze kolem 08:30 místního času (09:30 SELČ) odehrála, prohledali u nástupiště vylidněné povrchové stanice metra Parsons Green vyšetřovatelé. Na objasnění případu spolupracuje i kontrarozvědka MI5.

Doprava byla přerušena a okolí stanice metra rychle zaplnil dav lidí. České ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům v Londýně, aby se vyhnuli oblasti Fulham a na trase metra District Line úseku mezi stanicemi Edgaware Road a Wimbledon.

Londýnský starosta Sadiq Khan oznámil, že policie posílí svou přítomnost v dopravních prostředcích i na klíčových místech hlavního města.

Británií letos otřásly čtyři útoky připisované teroristům a v zemi panují zpřísněná bezpečnostní opatření.

Americký prezident Donald Trump na twitteru naznačil, že dnešní útok provedli lidé, o jejichž plánech britská policie měla vědět. "Jsou to nemocní a dementní lidé, kteří byli na očích Scotland Yardu," napsal Trump. Poznámka vyvolala dojem, že viní britskou policii z laxnosti.

Premiérka Mayová poté na dotaz, zda Trump věděl něco, co Britové nevěděli, odpověděla, že spekulace ohledně probíhajícího vyšetřování nikomu neprospějí.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že ačkoli pozadí útoku není ještě jasné, posiluje odhodlání bojovat společně proti islamistickému terorismu.

ČTK
Diskuse ke článku