nahoru

Paříž statečně čelí trvalé hrozbě terorismu, turistů je rekordní počet, ale město se přesto změnilo

Daniel Baret9. září 2017 • 12:30
Eiffelova věž v Paříži, Francie
Eiffelova věž v Paříži, Francie
• foto: 
Reuters

Když se 13. listopadu 2015 ponořila Paříž do hrůzy, kterou zde rozpoutali radikální islamisté, svět ustrnul. Teroristé zavraždili na různých místech 130 lidí a dalších téměř 370 jich bylo zraněno. Nejvíce obětí bylo při masakru na rockovém koncertu v klubu Bataclan. Od té doby zažila francouzská metropole další útoky islamistů a bylo zaregistrováno i mnoho dalších pokusů o ně. Paříž ale čelí hrozbě velmi statečně a turisté sem jezdí dál v obrovských počtech. Jenže život se pod vlivem hrozeb přece jenom změnil. Postupně a někdy i nenápadně.

Pařížané samozřejmě odmítají žít podle „pravidel teroristů“ a to samé dělají i turisté. Za první pololetí letošního roku navštívilo město 16,4 milionů turistů a to je vůbec nejvyšší počet za posledních deset let. Jenže život se přesto pod vlivem hrozeb změnil. Reportáž o tom přinesla francouzská verze zpravodajského webu The Local.    

„Když jsem v kině, mám dnes tendenci nekupovat si místa těsně za vchodem a když jsem v restauraci, nesednu si nikam, abych byl zády k oknu. Necítím se v bezpečí, podvědomě se pořád bojím,“ říká Aurore Humezová (39). „Je to hrozné,“ dodává.

Pařížané, jak píše web The Local, jsou dnes naprosto zvyklí na bezpečnostní zábrany před koncertními sály a galeriemi či na betonové sloupy na chodnících a u škol. Ty mají zabránit parkování aut, ve kterých by mohly být výbušniny.

 Běžnou součástí života jsou silně ozbrojení policisté a vojáci. Městská krajina je na některých místech doslova posetá ozbrojenci. Francie posílila armádu o 7000 lidí v rámci bezpečnostní protiteroristické operace Sentinelle.

Terčem útoků jsou v Paříži často právě policisté. Ti nosí neprůstřelné vesty a zbraně.

Turisté se musí podrobit bezpečnostním prohlídkám ve významných budovách, v katedrále Notre-Dame či při návštěvě slavné Eiffelovy věže.

   
Američtí turisté, Jeff Stieritz (35) a jeho žena Lauren (33 let) byli v Paříži už před sedmi lety. I oni v současnosti zaregistrovali všude více policistů. „Někdy vás myšlenky na útoky přepadnou, ale cítíme se bezpečně, tohle není Blízký východ,“ řekla Lauren.

Pařížané jsou ovšem obzvlášť opatrní v metru. Plakáty a výzvy z reproduktorů cestující opakovaně vyzývají k ostražitosti a okamžitému nahlášení podezřelých tašek, baťohů a balíčků. V minulém roce bylo proto nahlášeno v metru 2600 takových „podezřelých věcí“, což je dvojnásobek čísla z roku 2014.    

Šestapadesátiletý Stephane webu The Local pak řekl, že dnes takzvaně skenuje tváře lidí, aby zjistil, zda nejsou potenciálním rizikem. A připustil, že ho u toho přepadají rasistické předsudky, zejména pokud jde o muže, kteří by mohli být z arabských zemí. „Ano, vznikl určitý stereotyp, zejména u mladých lidí možného arabského původu,“ řekl Stephane.

Muslim Ahmed Alaya (28), kterého web oslovil ve čtvrti na východě Paříže, říká, že v posledních letech měl několikrát problém s „rasismem“ vůči své osobě. „Lidé si spojili islám s terorismem,“ tvrdil. 

Jiní Pařížané si ovšem odmítají připustit pocit, že něco se pod vlivem teroristických hrozeb pro ně změnilo. „Neměla jsem vůbec takový pocit, až když moji přátelé z ciziny kvůli obavám o svoji bezpečnost nepřijeli, jsem o tom začala přemýšlet,“ vysvětlila Vivien Chazellová (31).

Paříž tak podle webu The Local čelí dalším možným teroristickým útokům statečně a spořádaně. Přesto se život ve francouzské metropoli nenápadně mění.

Diskuse ke článku