nahoru

Dopis, ve kterém génius Einstein kritizoval v roce 1938 rozbití Československa, byl vydražen za 25 tisíc liber

Daniel Baret 6. září 2017 • 15:50
Geniální vědec Albert Einstein.
Geniální vědec Albert Einstein.
• foto: 
Wikipedia

Albert Einstein, jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob, napsal několik dní po ostudné Mnichovské dohodě, která vedla k rozbití předválečného Československa, dopis, ve kterém tvrdě kritizuje Francii a Velkou Británii za jejich podíl na smlouvě s nacistickým Německem. Dopis, ve kterém Einstein napsal, že kvůli Hitlerově agresi a rozpínavosti „nevidí naději pro budoucnost Evropy“, byl před několika dny prodán v dražbě za 25 tisíc liber.

Einstein napsal dopis 10. října 1938 a odeslal ho z amerického Princestonu o den později svému blízkému příteli Michele Bessovi do Švýcarska. Varuje v něm před „vzkříšením Hitlera“ pomocí Mnichovské dohody a kritizuje tehdejšího britského premiéra Neville Chamberlaina. Postoj Francouzů také považoval za zradu na Československu.

Jak informovala britská média, dopis byl vydražen v aukci za 25 000 liber, v přepočtu kolem 710 tisíc korun.

Podle Einsteina chtěl Chamberlain podpisem Mnichovské dohody (tu podepsali vůdcové Německa, Itálie, Velké Británie a Francie po půlnoci 30. září 1938) chtěl, aby se Hitler obrátil proti Rusku a bojoval tak proti komunismu v Evropě. Dohoda umožnila Německu připojit Sudety, které patřily Československu, k nacistické říši.

3649713:gallery:true:true

Dopis je ručně psaný, má dvě stránky a koupil ho soukromý sběratel z Los Angeles.

Podle odborníků Einstein v dopise dokazuje, že kromě vědy se vážně zajímal i o soudobou politiku a neblahý vývoj v Evropě. Vědec i poměrně přesně předpověděl, že rozbití Československa k míru na kontinentu nakonec nepovede.

Albert Einstein emigroval v roce 1933 z Německa do USA, protože byl obviněn nacistickým režimem, že vytváří „židovskou fyziku“ proti „té správné německé, árijské fyzice“.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.