Diamant Růžová hvězda se vydražil za rekordní sumu 2,1 miliardy korun | Reflex.cz
nahoru

Diamant Růžová hvězda se vydražil za rekordní sumu 2,1 miliardy korun

Tereza Stonišová4. dubna 2017 • 17:50
Diamant Růžová hvězda
Diamant Růžová hvězda
• foto: 
AP

Nejdražší a nejcennější diamant na světě se dnes dopoledne prodal na dražbě aukčního domu Sotheby's v Hong Kongu. Nový majitel zaplatil za světový unikát astronomických 71,2 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 2,1 miliardy korun.

Téměř šedesátikarátovému diamantu se přezdívá Růžová hvězda. V roce 1999 byla objevena v Africe. Následně byla vybroušena a společností De Beers, která patří mezi největší distributory diamantů na světě, prodána.

Není to poprvé, kdy se Růžová hvězda dostala do dražby. Před čtyřmi lety si ji v aukci téhož aukčního domu zakoupil neznámý kupující, který sice dražbu vyhrál, koupi si ale následně rozmyslel a diamant nezaplatil. Aukce, která se konala v roce 2013 v Ženevě, tak byla neúspěšná.Nyní se však zdá, že se může aukční dům radovat. Hlásí totiž, že cena, za niž si neznámý šťastlivec Růžovou hvězdu koupil, je zcela rekordní.

Brazilský prezident se stěhuje ze svého sídla. Prý tam straší, nepomohli ani vymítači…

Růžový diamant je výjimečný hned z několika stran. Zaprvé se jedná o vůbec nejčistší vytěžený diamant. Jeho čistota spočívá v tom, že neobsahuje látky, které obsahují „obyčejnější“, běžné diamanty. V tomto případě jde především o chybějící bor a dusík. Čistota spočívá také v zabarvení – diamant je totiž sytě růžový. Barevných diamatů, například žlutých, modrých, nebo právě růžových, je velmi málo. Pouhá 1,5 až 2 procenta vytěžených kamenů jsou právě tyto barevné unikáty. Od toho se také odvíjí jejich cena, která je obvykle astronomická.

2000 let stará panenka i Donald Trump v obležení barbín. Pražské muzeum hraček zabaví …
V Sieře Leone našli jeden z největších diamantů v historii
Tereza Stonišová 17. března 2017 • 17:28

V Sieře Leone našli jeden z největších diamantů v historii
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější