2000 let stará panenka i Donald Trump v obležení barbín. Pražské muzeum hraček zabaví každého | Reflex.cz
nahoru

2000 let stará panenka i Donald Trump v obležení barbín. Pražské muzeum hraček zabaví každého

Martin Bartkovský1. února 2017 • 10:00

V devětatřiceti vitrínách se ukrývají stovky exponátů, s nimiž si děti hrávaly tisíce let. V pražském Muzeu hraček najdete kostěnou panenku ze začátku našeho letopočtu, medvídky Steiff i barbíny s pravými diamanty a v norkovém kožichu. Slavná expozice, kterou založil filmař, malíř a karikaturista Ivan Steiger na Pražském hradě, se kvůli rekonstrukci tamních prostor musela přestěhovat na Staré Město. Najdete ji v Clam-Gallasově paláci a rozhodně stojí za vidění!   

V prvních dvou místnostech vás uvítají hračky z předválečné doby. Primitivní dřevěné a hliněné figurky ze starého Egypta tu doplňují nejrůznější starobylé panenky z vosku či porcelánu. Kluci tu zase najdou plechová autíčka, vláčky či populární vojáčky. Nechybí vitrínka s medvídky Steiff, jež poznáte podle knoflíku v uchu. „Tatínek se nechtěl smířit s tím, aby se celá výstava kvůli rekonstrukci Hradu na rok zavřela do sklepa. Naštěstí se mu ale podařilo s Archívem hlavního města Prahy dojednat tyto krásné prostory, kde najdou hračky dočasné útočiště,“ říká dcera zakladatele muzea Johanna Steigerová.

Plakát Muzea hraček v PrazePlakát Muzea hraček v PrazeFoto Muzeum hraček

Třetí místnosti pak dominují panenky Barbie. Najdete tu i její méně slavnou předchůdkyni Bild Lili, která slavné panence posloužila za vzor. Oblečení i účesy „barbín“ odrážejí dobový vkus, a vy se tak můžete vydat na miniaturní módní exkurzi od 50. let do současnosti. Uvidíte i takové unikáty, jako oblečky, jež exkluzívně pro panenku navrhli světoví návrháři Karl Lagerfeld či Yves Saint-Laurent.

Neuvěřitelný svět Pixaru. Video vám ukáže, čeho jste si v animovaných filmech zaručeně …

Ženské osazenstvo doplňují také plastoví muži – filmoví herci, zpěváci, hokejisté Jaromír Jágr i Wayne Gretzky a Donald Trump. Současného amerického prezidenta mají v expozici už přes 20 let. Nenachází se však ve společnosti amerických prezidentů, které najdete o pár kroků dál, ale obklopen těmi nejlépe oblečenými panenkami s diamanty a v pravých norkových kožiších.

Poslední místnost výstavy pak obsahuje hračky nejnovější. Superman v nadživotní velikosti tu dělá společnost armádě robotů či figurek ze Star Wars a Star Treku. Pokud se sem budete chtít vydat, muzeum se nachází v Clam-Gallasově paláci a otevřeno mají každý den od 10 do 18 hodin. 

Adidas odmítl reklamu, kterou pro ně natočil student. Dojemné video je nyní hitem …
Z brazilských slumů až na výsluní v New Yorku. Podívejte se na dojemnou životní cestu…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější