nahoru

Eiffelovka, největší atrakce Paříže, bude kvůli hrozbě terorismu obklopena skleněnou zdí

Daniel Baret12. února 2017 • 15:00
Eiffelova věž v Paříží - ilustrační snímek.
Eiffelova věž v Paříží - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Do bezprostřední blízkosti  jedné z nejvýznamnějších turistických atrakcí světa, Eiffelově věži v Paříži, se již brzy nedostanete bez bezpečnostní prohlídky. A to dokonce ani v případě, že na ni nechcete vystoupit. Vstup k symbolu francouzské metropole bude kvůli hrozbě teroristických útoků eliminovat vysoká skleněná zeď z neprůstřelného skla, za kterou proniknete jen po pečlivé kontrole.

Pokud jste byli u Eiffelovy věže v poslední době, jistě jste si všimli poměrně nevzhledného kovového oplocení, které zde na některých místech je. Bylo zde zavedeno dočasně v souvislosti s bezpečnostními opatřeními v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím Evropy v roce 2016. Jenže je tam dodnes. Důvodem jsou další a další pokusy o teroristické útoky v zemi.

Francouzské úřady poukazují na nutnost zajištění bezpečnosti u všech významných turistických atrakcí a neúspěšný pokus islamistů o atentát v katedrále Notre Dame (loni v září) a pokus o útok mačetou v Louvru minulý týden, jim dává za pravdu.

Kolem Eiffelově věže proto vyroste na podzim dva a půl metru vysoká pevná zeď z neprůstřelného skla a kompletně se změní přístup k věži z okolních ulic, aby byl symbol Paříže dokonale chráněn před možným atentátem.

Ne každému se tento záměr líbí, protože pokud nebudete chtít na věž vystoupit a budete si ji chtít například jen vyfotografovat zespodu, budete muset také projít kontrolou.

„Hrozba terorismu zůstává v Paříži pořád vysoká a my musíme učinit zvláštní bezpečnostní opatření na ochranu našich občanů i turistů,“ říká ale náměstek primátorky Jean-François Martins, který má ve městě na starosti cestovní ruch.

Nový bezpečnostní perimetr kolem Eiffelovky. Nový bezpečnostní perimetr kolem Eiffelovky.Foto Le Parisien

Jak informoval deník Le Parisien projekt bude stát celkem 20 milionů euro a měl by zabránit útoku jednotlivců i pomocí napadení s použitím automobilu.

Změní se i přístup k věži, nebude sem možné od podzimu přijít ze souběžných ulic, ale bezpečnostní opatření navedou návštěvníky přes přilehlé zahrady, kontrole se proto nevyhnete.

Starostka města Anne Hidalgová v lednu také informovala o plánech na další zlepšení služeb v souvislosti s Eiffelovkou. Ty by měly především zkrátit velké fronty zájemců o výstup na slavnou věž.

Ročně navštíví Eiffelovku kolem 7 milionů lidí, ale Paříž trpí poslední dva roky úbytkem turistů zejména kvůli opakovaným teroristickým útokům. Letos by to země opět chtěla změnit a přilákat více návštěvníků.

Eiffelova věž (francouzsky La Tour Eiffel), byla postavena v letech 1887 až 1889 u příležitosti stého výročí francouzské revoluce a Světové výstavy v Paříži. Je pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi a původně zde měla stát jen 20 let, ale stala se tak oblíbeným symbolem, že zůstala zachována a nikdo si francouzskou metropoli bez ní nedokáže představit. Včetně antény na svém vrcholu dnes měří 324 metrů.

Diskuse ke článku