Nejdůležitější volby roku budou 24. září v Německu, suverénně vede Merkelová | Reflex.cz
nahoru

Nejdůležitější volby roku budou 24. září v Německu, suverénně vede Merkelová

Daniel Baret23. ledna 2017 • 07:30
Nejdůležitější volby roku budou 24. září v Německu, suverénně vede Merkelová
foto: Profimedia.cz

Přestože na hlavu kancléřky Angely Merkelové se snáší tvrdá kritika za problémy způsobené migrací i radikalizaci tisíců muslimů v Německu, její Křesťanskodemokratická unie (CDU) vede pořád suverénně všechny průzkumy před volbami, které se u našich sousedů uskuteční 24. září. Všichni odborníci se shodují v tom, že to budou vůbec nejdůležitější volby letošního roku na celém světě. Zásadní jsou i pro Česko, protože Německo je náš zdaleka největší obchodní partner.

V Německu bylo jenom do 18. ledna zveřejněno 12 celostátních průzkumů podpory politických stran a Merkelové CDU se v nich pohybovala vždy na prvním místě mezi 32 až 38 procenty. Její největší konkurent, ale v současnosti i vládní partner, sociální demokracie (SPD), má preference ustálené a jsou mezi 20 až 22 procenty. Pokud by se přibližně takto hlasovalo i ve volbách v září, tak by se Angela Merkelová opět stala kancléřkou a vládla by dalšímu koaličnímu kabinetu.

Okamura v objetí s vlivnými kritiky uprchlíků a Islámu – Le Penovou, Wildersem či…

Na třetí místo se dostala antiuprchlická a k Evropské unii kritická Alternativa pro Německo (AfD), která vykazuje podporu 12 až 15 procent voličů. V tomto případě to ale může být i o něco více, někteří lidé ale v průzkumech nepřiznávají, že ji budou volit.

Další velmi významné volby budou ve Francii, kde se rozhodne o novém prezidentovi. První kolo se uskuteční 23. dubnu a předpokládané druhé 7. května. Podle odhadů a průzkumů se v tomto druhém utkají republikánský expremiér François Fillon a populární šéfka Národní fronty Marine Le Penová.

Přímá volba prezidenta je omyl a ústavněprávní nesmysl

Svět mimořádně pozorně sleduje i blížící se parlamentní volby v Nizozemsku, kde v průzkumech vede tvrdý kritik islámu Geert Wilders ze Strany pro svobodu (PVV). Zda skutečně vyhraje, uvidíme brzy, ale podle odhadů vládu pak sestavovat nebude, ostatní strany se proti němu spojí.

V Česku se mají parlamentní volby uskutečnit 20. a 21. října a zatím vede jasně hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Pak budou v lednu 2018 následovat prezidentské volby. Podle posledních informací hodlá opět kandidovat i prezident Miloš Zeman.

10 lidí a 10 věcí, které v Česku i ve světě v roce 2017 musíte sledovat
Prognóza pro rok 2017: Rozdělené Česko, Evropa spáchá sebevraždu, Trump zaboduje

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější