Přímá volba prezidenta je omyl a ústavněprávní nesmysl | Reflex.cz
nahoru

Přímá volba prezidenta je omyl a ústavněprávní nesmysl

Petr Kolman3. ledna 2017 • 14:30
Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg - ilustrační koláž.
Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg - ilustrační koláž.
• foto: 
Fotomontáž Jan Ignác Říha

Jak si počátkem nového roku povšiml i proslulý komentátor Reflexu J. X. Doležal (2. 1. 2017 — Přímá volba prezidenta: Buranokracie se nám zjevně líbí), přímou volbu prezidenta prý upřednostňuje čtyřiaosmdesát procent Čechů, Moravanů, Romů a Slezanů. Mám zcela opačný názor než oni! Přímou volbu českého prezidenta pokládám de facto za odborné pochybení a ústavněprávní nesmysl!

Ze systémového hlediska nutno konstatovat, že přímá volba odpovídá prezidentskému systému. V naší ústavněprávní struktuře působí naprosto cizorodě.

Podotkněme, že po celé dějiny naší novodobé demokracie byl a je český stát parlamentní, a nikoliv prezidentskou republikou. Český kočkopes – přímá volba plodící silného prezidenta, avšak s formálně relativně malými kompetencemi –, myslím, nemá v civilizovaném světě obdoby. A hlavně je to semeniště zbytečných problémů, což vidíme v posledních měsících.

To je jasné každému serióznímu a přemýšlivějšímu čtenáři.

Proboha, proč poslanci a senátoři, když upravovali naši normu norem – tedy ústavu –, to tehdy udělali takto polovičatě?

Přímá volba prezidenta: Buranokracie se nám zjevně líbí
Jiří X. Doležal 2. ledna 2017 • 13:53

Přímá volba prezidenta: Buranokracie se nám zjevně líbí

Senát PČR jako pojistka smysluplných právních norem zde nevídaně selhal. V tom plně souhlasím s bývalým předsedou Senátu a právním pedagogem Petrem Pithartem.

Prezident Zeman opakovaně usiluje rozšířit sféru svého vlivu mimo oficiální rámec svých kompetencí.

Proč k tomu dochází?

In media res: Díky institutu přímé volby prezidenta! Milióny hlasů z přímé volby Zemanovi dodaly neuvěřitelnou energii do plachet jeho pověstného nafukovacího člunu Vysočina.

Dobří lidé, aby mi bylo lépe porozuměno, můj text nesměřuji proti prezidentu M. Zemanovi, ale proti nesmyslnému a se zbytkem ústavního pořádku hodně špatně kompatibilnímu institutu přímé prezidentské volby.

JXD: Obamův konec, snědá pleť na nobelovku nestačí!
Jiří X. Doležal 1. ledna 2017 • 18:37

JXD: Obamův konec, snědá pleť na nobelovku nestačí!

Jelikož o peníze jde až v první řadě, nezapomínejme také, že přímá volba prezidenta je, v porovnání s nepřímou volbou, zbytečně finančně nákladná.

Nebylo by rozumnější použít zhruba dvě miliardy, které stojí, například na zdravotnictví, školství či na obranu proti terorismu?

Podtrženo a sečteno: vraťme se k původní podobě volby prezidenta. K volbě nepřímé!

Tedy k takové, kterou jsme v ČR měli v právním řádu až do prvního října 2012, dokdy byla hlava státu volena nepřímo Parlamentem na společné schůzi obou jeho komor.

K systému sice ne ideálnímu (tahanice kolem volby V. Klause nejsou zapomenuty), nicméně mnohem lepšímu, než je ten dnešní!

Nenechme se dále vláčet populisty a jejich iracionálními snahami.

A aby toho nebylo málo, mnozí uvažují o přímé volbě starostů a hejtmanů. Pokud by nedošlo k promyšlené, a zejména komplexní změně obecního (respektive krajského) zřízení, samo o sobě by to vedlo k dalším zbytečným zmatkům.

Záporné úrokové sazby způsobí třetí světovou válku, tvrdí senátor Jaroslav Kubera
V hospodách by neměli nalévat politikům. Jejich legislativní patlaniny pak ničí tuto zemi
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější