JXD: Obamův konec, snědá pleť na nobelovku nestačí! | Reflex.cz
nahoru

JXD: Obamův konec, snědá pleť na nobelovku nestačí!

Jiří X. Doležal2. ledna 2017 • 07:00
JXD: Obamův konec, snědá pleť na nobelovku nestačí!
foto: Pete Souza

Letošní Silvestr se nám téměř kryje s nástupem nového amerického prezidenta, a také samozřejmě s odchodem stávajícího prezidenta Obamy. Proto si můžeme otevřeně říct, že jeho působení bylo nevalné, že to byl prezident slabý, a že Nobelovu cenu míru dostal neprávem.

S končícím rokem končí ve funkci i americký prezident Barack Obama, jehož vládnutí znamenalo největší zklamání pro zastánce menšin v dějinách. Obamovo zvolení přineslo všechny představitelné idealistické naděje, jaké si dokážeme představit pod termínem „black prezident“. Jakoby jeho zvolením byly potvrzeny všechny postmoderní vzorce - feminismus, odmítání rasismu, odmítání šovinismu, sexismus a všechny tyhle ismy, které od šedesátých let tvoří součást našeho světa v roli otěží. Jakoby zvolení černého prezidenta znamenalo konec starého světa netolerance, buranské přímočarosti a křiklounství.

Osm let po Obamově zvolení, těsně před koncem jeho mandátu, je svět přesně opačný, než jsme čekali při jeho zvolení. Jaderná válka je pravděpodobnější než před osmi lety - a to jak lokální konflikt (Indie versus Pakustán), tak globální jaderná apokalypsa, kdy by se vzájemně anihilovaly USA a Rusko. Amerika má za sebou několik let rasových bouří a nepokojů kvůli chování policie k černochům. Lidská práva a celá jejich agenda se odsunuly někam donedohledna, v zemích, kdy při Obamově nástupu zuřila občanská válka nízké intenzity, dnes zuří plnohodnotná válka, a migrační vlna cloumá celou Evropou. Prostě - svět za osm let vládnutí černého prezidenta dospěl k mnohem horšímu stavu, než byl na začátku jeho vlády. Rasismus a útlak černých se pod vládou černého prezidenta stal znovu klíčovým problémem, a celá jedna kulturní oblast - Arábie - se propadla do zmatku, nepokojů a násilí.

Vláda černého prezidenta tedy nepřinesla ani v nejměnším to, co jsme od ní očekávali - toleranci, méně předsudků a méně násilí. Naopak všechny negativní jevy prudce narostly. A tak na závěr Obamova vládnutí prosím Nobelův výbor: Obama dostal Nobelovu cenu za to, jaké naděje jsme do něj vkládali díky jeho tmavé pleti. Příště proto prosím rozdávejte ceny míru spíše za zásluhy o mír než za to, že je nějaký politik příslušníkem menšiny a má tmavou pleť. Rozlišovat podle barvy pleti - jak prokázalo i Obamovo vládnutí - je dnes totiž opravdu out.

VIDEO: Jak se změnil Barrack Obama za 8 letVIDEO YouTube.com

Škarohlídi ostrouhali, Trump po zvolení více komunikuje se spojenci než kdysi Obama

Podívejte se, kam se z Bílého domu přestěhují Obamovi. Rozhodně si nepohorší
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

PREMIUM X Stojánek za tisíc dolarů
11. června 2019 • 14:03

Stojánek za tisíc dolarů

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější