Přímá volba prezidenta: Buranokracie se nám zjevně líbí | Reflex.cz
nahoru

Přímá volba prezidenta: Buranokracie se nám zjevně líbí

Jiří X. Doležal2. ledna 2017 • 16:30
Miloš Zeman opilý mocí - ilustrační koláž.
Miloš Zeman opilý mocí - ilustrační koláž.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Těsně před Novým rokem přinesla výsledky svého šetření agentura Median. Pro Český rozhlas zjistila, že přímou volbu prezidenta upřednostňuje čtyřiaosmdesát procent dotázaných. Je zjevné, že první přímo volený prezident Miloš Zeman okouzlil voliče.

Nový průzkum agentury Median ukázal, že naše země není, jak se obvykle soudí, rozpůlena mezi město a venkov, kavárenské intelektuály a lid. Ukazuje se, že těch, kteří volí, dejme tomu, jednodušší řešení, je mnohem víc než členů pražské kavárny. Politika sice jeví celkové známky kulturního úpadku, prezident republiky sice dělá ostudu, kde může, ale čísla bohužel ukazují, že to chování, jež Zeman generuje v politice i nad korunovačními klenoty, má masovou podporu.

Pro sociální ostrov, v němž se pohybuji, znamenalo zvolení Miloše Zemana přímou volbou zásadní negativní proměnu v dění v celé zemi. Lid totiž, jak se obvykle zapomíná, nemívá pravdu — a tudíž lidová volba musí zákonitě přinést prezidenta, který také obvykle nebude mít pravdu. Zemanovi to vychází tak půl na půl — nelže pořád, ale pravdivých výroků a uvážlivých státnických aktů nenajdeme víc než polovinu.

Bla, bla, bla. Americké i české celebrity po zvolení Trumpa a Zemana hrozily emigrací.…

Jednoznačně a kompletně se mu však podařilo zesprostět úřad prezidenta republiky, zamazat jeho pravomoci osobními animozitami, poplivat jeho majestát výroky typu k**da sem, k**da tam a celkově zburanštět veřejný prostor. Cítím to buranštění od počátku jeho vládnutí a příkladů je tolik, že je nemá smysl vypočítávat — jistě si vzpomenete sami. Prostě — lidová volba zatáhla na Hrad lidové chrapounství.

Nyní, těsně před začátkem roku 2017, přinesla agentura zásadní zprávu: Mechanismus zajišťující dostatek buranství v politice — přímá volba prezidenta — má podporu osmdesáti čtyř procent respondentů. To je až děsivě velké číslo, jež ukazuje, že pražská kavárna opravdu nepředstavuje polovinu národa, ale tak patnáct procent. A že buranství je vědomou, demokratickou a svobodnou volbou většiny Čechů.

Zemanovo vánoční poselství: Ne cenzuře, muslimskému terorismu a zneužívání dávek

Takže — i když jsem skálopevně podporoval v prezidentských volbách Karla Schwarzenberga — musím konstatovat, že jsem se mýlil a že lepší prezident pro Česko je Miloš Zeman. Jeho buranství totiž imponuje většině národa. Je reprezentativním zástupcem lidu — kníže na to byl moc nóbl.

A my, kteří se rádi považujeme za součást Západu, si nyní po průzkumu Medianu musíme otevřeně přiznat: Považujeme-li se za Západ, bylo by trefnější říkat „západ Východu“. Výzkum ukázal, že s liberálními občany západní Evropy pořád nemáme skoro nic společného. Alespoň osmdesát čtyři procenta z nás.

Přes 6 tisíc fotografií prezidenta na stěnách. Seznamte se s největším fanouškem Miloše…
Prezident Zeman se sám natřel
Karel Steigerwald 20. prosince 2016 • 13:07

Prezident Zeman se sám natřel
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější