nahoru

Erotické pohlednice z 1. světové války sloužily jako platidlo i odreagování pro vojáky

red 28. ledna 2022 • 06:30
Erotické pohlednice z 1. světové války sloužily jako platidlo i odreagování pro vojáky
foto: Profimedia.cz

7464720:gallery:true:true:trueVojáci si za 1.světové války procházeli očistcem. Na západní frontě se bojovalo především v zákopech. To bylo místo, kde se lidská existence proměňovala v čiré peklo. Chybělo jídlo, chyběla hygiena a přebývaly nemoci nebo krysy. Občas ale přišla světlejší chvilka. Třeba když vojáci mezi sebou kšeftovali s erotickými pohlednicemi, které používali místo peněz jako platidlo.

V zákopu byli vojáci naskládaní vedle sebe v těsné blízkosti. Trápily je nejrůznější zdravotní neduhy. Vlhkost způsobovala odumírání kůže, které se rychle rozšiřovalo, výjimkou nebyl tyfus nebo úplavice, vši si mezi sebou předávali rychlostí blesku a příšerné hygienické podmínky nebo špatná psychická stránka mužů, kteří každý den bojovali o svůj život, byla jejich každodenním chlebem.

Navíc byli sami, bez svých milenek a žen. O to byl život na frontě těžší. Když na to ale přišlo, mohli si trochu rozproudit fantazii erotickými pohlednicemi, které přicházely především z Francie. Díky výměnnému obchodu se však pomalu rozšířily až do těch nejzašších koutů zákopů. Cigárko nebo kus suchého chleba mohl voják vyměnit za obrázek s nahotinkami nebo naopak. Erotické pohlednice se tak staly válečným zákopovým platidlem. Podívejte se do naší galerie.

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.