Francouzští policisté si kvůli teroristům vyvzdorovali nový zákon, dostanou větší pravomoc střílet | Reflex.cz
nahoru

Francouzští policisté si kvůli teroristům vyvzdorovali nový zákon, dostanou větší pravomoc střílet

Daniel Baret22. prosince 2016 • 17:30
Francouzští policisté požadují větší flexibilitu při použití zbraně - ilustrační snímek.
Francouzští policisté požadují větší flexibilitu při použití zbraně - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Ve Francii je už dlouho výjimečný stav a po teroristickém útoku na vánočním trhu v Berlíně nebude podle všeho v blízké době zrušený. Mezitím ale místní policisté požadují více pravomocí, aby mohli okamžitě zahájit střelbu, pokud se cítí ohroženi, nebo na ně někdo útočí. Souvisí to s teroristickými hrozbami, ale nejenom s nimi. Příslušníci policie už kvůli tomu i demonstrovali.

Nový zákon byl proto vypracován už v létě a míří do parlamentu. Má uvolnit pravidla takzvané „legitimní obrany“, které musí příslušníci bezpečnostních sborů ve Francii dodržovat. Výhoda je totiž často na straně zločinců.

V současné době musí policisté dodržovat tři pravidla, která je někdy mohou dokonce ohrožovat na životě.

Musí si být zcela jisti, že jsou sami ohroženi na životě, aby mohli zahájit otevřenou střelbu. Jenže to za jistých okolností nelze přesně zjistit a ověřit a proto se policisté dostávají do nebezpečí. Zbraň sice mohou i dnes použít okamžitě, ale jen když útok skutečně začal.

Teror v Německu: Islamisty financují dlouhé roky Saúdská Arábie, Katar a Kuvajt. Nikdo…

Pokud mají indicie, že někdo bude útočit, tak musí „počkat“ až začne, nemohou na zločince preventivně střílet. A pokud je napadne neozbrojený člověk, tak nesmí zbraň použít ani oni. Jenže to násilníci zneužívají. Navíc útočníci mají být opakovaně varováni, než budou zlikvidováni.

Policisté proto požadují větší flexibilitu, aby mohli používat rychle zbraně jako odstrašujícího a likvidačního prostředku.

Požadují také právo zastavit střelbou automobil, pokud řidič odmítne zastavit. Například když na ně někdo najíždí, chtějí mít právo střílet ihned bez jakékoli výzvy.

Merkelová: Musíme vycházet z předpokladu, že šlo o teroristický útok

Nový zákon také umožní policistům zachovat si anonymitu v soudním řízení, což je zejména u svědectví v případě terorismu a organizovaného zločinu často nutné. Podsvětí má tendenci se některým policistům mstít a tím ostatní zastrašit.

Ještě větší tlak na politiky vyvinuli policisté v posledních dnech, protože nedávno se dostali čtyři důstojníci do velké nouze, když na ně mladíci ve Viry-Chatillon u Paříže házeli zápalné láhve, ale oni nemohli použít střelné zbraně, protože by podle všeho byli obviněni z nepřiměřené obrany.

Máme to písemně, Evropa je riziková oblast!
Jiří X. Doležal 23. listopadu 2016 • 10:55

Máme to písemně, Evropa je riziková oblast!

Co se stane, až padne Islámský stát? Narodí se nový...
Pavel Novotný 18. listopadu 2016 • 14:33

Co se stane, až padne Islámský stát? Narodí se nový...

Daniel Baret


Klíčová slova: Francie, policie, terorismus


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější