Zemřela jedna z posledních svědkyň fungování nacistických špiček, sekretářka Josepha Goebbelse | Reflex.cz
nahoru

Zemřela jedna z posledních svědkyň fungování nacistických špiček, sekretářka Josepha Goebbelse

Daniel Baret30. ledna 2017 • 10:10
Zemřela jedna z posledních svědkyň fungování nacistických špiček, sekretářka Josepha Goebbelse
foto: archiv

Brunhilde Pomselová, jeden z posledních svědků toho, jak fungovala německá nacistická moc přímo na vrcholu zločinné pyramidy, zemřela minulý pátek v Mnichově ve věku 106. Byla osobní tajemnicí říšského ministra propagandy a jednoho z největších válečných zločinců 20. století, Josepha Goebbelse.

Pomselová například pomáhala falšovat dokumenty, které upravovaly statistiky směrem dolů, pokud jde o padlé německé vojáky. Až do konce svého života ale tvrdila, že nevěděla v průběhu války vůbec nic o vyvražďování Židů, na kterém se její šéf podílel.  

V době války nepátrala a nezajímala se ani o osud své někdejší židovské kamarádky Evy Löwenthalové, která zmizela v listopadu 1943. Až o šedesát let později se dozvěděla, že zemřela v koncentračním táboře v Osvětimi.

Až do roku 2011 odmítala hovořit o čemkoli, co s její prací pro Josepha Goebbelse souviselo. Pak poskytla jeden novinový rozhovor a více prozradila ve filmovém dokumentu „Německý život“, který byl promítán loni na Mezinárodním filmovém festivalu v Mnichově. Jenže ani zde se svět toho moc nedozvěděl.

Vražda v Hitlerově bunkru: Kdo opravdu otrávil 6 dětí válečného zločince Josepha …

„Lidé, kteří dnes tvrdí, že by nacisty zastavili... Věřím, že to většina myslí vážně, ale věřte vy mně - neudělali by to. Celá země byla jako pod nějakým kouzlem… Sama jsem nic špatného neudělala. Viním se jen z toho, že jsem se nezajímala o politiku… Necítím se vinna. To byste museli vinit celou německou populaci, že nezabránila nacistům dostat se k moci. Když mě ministerstvo najalo, nemohla jsem odmítnout,“ tvrdila Pomselová.

„Dělala jsem jen svoji práci,“ komentovala podobně jako mnoho Němců svůj život v dobách nacismu. Členkou hitlerovské strany NSDAP se stala v roce 1933.

Německé město duchů v africké poušti, jak ho nafotila česká fotografka

Ke Goebbelsovi, jehož milenkou byla i česká herečka Lída Baarová, pak nastoupila v roce 1942 a na svém místě vytrvala až do konce války, kdy ji zatkli vojáci sovětské Rudé armády. Pomselová byla odsouzena na 5 let do vězení a byla odvezena do sovětského zajateckého tábora.

Když byla v roce 1950 propuštěna, opět vykonávala práci sekretářky a to v televizní a rozhlasové stanici ARD. Tam byla až do roku 1971, kdy odešla do důchodu.

Žena umístila fotopast do krmítka a čekala. Fotografie opeřenců jsou kouzelné
Šest generací na jedné fotografii. V Británii se povedl unikát

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější