Zemřela jedna z posledních svědkyň fungování nacistických špiček, sekretářka Josepha Goebbelse | Reflex.cz
nahoru

Zemřela jedna z posledních svědkyň fungování nacistických špiček, sekretářka Josepha Goebbelse

Daniel Baret30. ledna 2017 • 10:10
Zemřela jedna z posledních svědkyň fungování nacistických špiček, sekretářka Josepha Goebbelse
foto: archiv

Brunhilde Pomselová, jeden z posledních svědků toho, jak fungovala německá nacistická moc přímo na vrcholu zločinné pyramidy, zemřela minulý pátek v Mnichově ve věku 106. Byla osobní tajemnicí říšského ministra propagandy a jednoho z největších válečných zločinců 20. století, Josepha Goebbelse.

Pomselová například pomáhala falšovat dokumenty, které upravovaly statistiky směrem dolů, pokud jde o padlé německé vojáky. Až do konce svého života ale tvrdila, že nevěděla v průběhu války vůbec nic o vyvražďování Židů, na kterém se její šéf podílel.  

V době války nepátrala a nezajímala se ani o osud své někdejší židovské kamarádky Evy Löwenthalové, která zmizela v listopadu 1943. Až o šedesát let později se dozvěděla, že zemřela v koncentračním táboře v Osvětimi.

Až do roku 2011 odmítala hovořit o čemkoli, co s její prací pro Josepha Goebbelse souviselo. Pak poskytla jeden novinový rozhovor a více prozradila ve filmovém dokumentu „Německý život“, který byl promítán loni na Mezinárodním filmovém festivalu v Mnichově. Jenže ani zde se svět toho moc nedozvěděl.

Vražda v Hitlerově bunkru: Kdo opravdu otrávil 6 dětí válečného zločince Josepha …

„Lidé, kteří dnes tvrdí, že by nacisty zastavili... Věřím, že to většina myslí vážně, ale věřte vy mně - neudělali by to. Celá země byla jako pod nějakým kouzlem… Sama jsem nic špatného neudělala. Viním se jen z toho, že jsem se nezajímala o politiku… Necítím se vinna. To byste museli vinit celou německou populaci, že nezabránila nacistům dostat se k moci. Když mě ministerstvo najalo, nemohla jsem odmítnout,“ tvrdila Pomselová.

„Dělala jsem jen svoji práci,“ komentovala podobně jako mnoho Němců svůj život v dobách nacismu. Členkou hitlerovské strany NSDAP se stala v roce 1933.

Německé město duchů v africké poušti, jak ho nafotila česká fotografka

Ke Goebbelsovi, jehož milenkou byla i česká herečka Lída Baarová, pak nastoupila v roce 1942 a na svém místě vytrvala až do konce války, kdy ji zatkli vojáci sovětské Rudé armády. Pomselová byla odsouzena na 5 let do vězení a byla odvezena do sovětského zajateckého tábora.

Když byla v roce 1950 propuštěna, opět vykonávala práci sekretářky a to v televizní a rozhlasové stanici ARD. Tam byla až do roku 1971, kdy odešla do důchodu.

Žena umístila fotopast do krmítka a čekala. Fotografie opeřenců jsou kouzelné
Šest generací na jedné fotografii. V Británii se povedl unikát

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější