Německé město duchů v africké poušti, jak ho nafotila česká fotografka | Reflex.cz
nahoru

Německé město duchů v africké poušti, jak ho nafotila česká fotografka

Daniel Baret18. prosince 2016 • 14:33
Německé město duchů v africké poušti, jak ho nafotila česká fotografka
foto: Katka Prusková/pruskova.com

Kolmanskop (německy Kolmannskuppe) je město duchů v poušti Namib v africké Namibii. Někdejší místo bohaté na diamanty je od zhruba poloviny 50. let minulého století opuštěné a stalo se atrakcí pro turisty. Výborně ho nafotila i česká fotografka Katka Prusková.

Protože současná Namibie byla v letech 1884 až 1915 německou kolonií (jmenovala se Německá jihozápadní Afrika), také Kolmanskop byl osídlen na začátku 20. století především Němci. Žilo zde kolem tisícovky hledačů diamantů a jejich rodin. Město bylo vystavěno s evropskými a německými parametry.

Mělo školu, nemocnici (s prvním rentgenem v Jižní Africe), elektrárnu, divadlo, sportovní sál, kasino, továrnu na led, nádraží i první tramvaj v Africe. Ta ho spojovala s přístavním městem Lüderitz.

Představujeme nejdéle sloužící a nejstarší letušku na světě. Jako stevardka se živí již…

Ovšem naleziště diamantů se postupně vyčerpala a v polovině 50. let se město vylidnilo. Dlouho do něj nikdo nejezdil a domy postupně zasypával písek. Jenže pak bylo „objeveno“ pro turisty a stalo se zajímavou atrakcí, která ukazuje minulost Namibie, kde je německý živel pořád přítomný. Většina bílých obyvatel (je jich dnes jen kolem 6 procent) mluví německy nebo afrikánsky a němčina je stále i obchodním jazykem, přesto, že dnes je oficiální jazykem angličtina.

Podívejte se na opuštěné německé město v Africe, jak ho nafotila fotografka z Opavy, Katka Prusková.

Trapné snímky, které neměl nikdo vidět. Prohlédněte si fotky zakázané samotným Hitlerem
Začátky moderních Vánoc? Podívejte se na 20 vzácných snímků z viktoriánské Anglie

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější