nahoru

Německé město duchů v africké poušti, jak ho nafotila česká fotografka

Daniel Baret 18. prosince 2016 • 14:33
Německé město duchů v africké poušti, jak ho nafotila česká fotografka
foto: Katka Prusková/pruskova.com

Kolmanskop (německy Kolmannskuppe) je město duchů v poušti Namib v africké Namibii. Někdejší místo bohaté na diamanty je od zhruba poloviny 50. let minulého století opuštěné a stalo se atrakcí pro turisty. Výborně ho nafotila i česká fotografka Katka Prusková.

Protože současná Namibie byla v letech 1884 až 1915 německou kolonií (jmenovala se Německá jihozápadní Afrika), také Kolmanskop byl osídlen na začátku 20. století především Němci. Žilo zde kolem tisícovky hledačů diamantů a jejich rodin. Město bylo vystavěno s evropskými a německými parametry.

Mělo školu, nemocnici (s prvním rentgenem v Jižní Africe), elektrárnu, divadlo, sportovní sál, kasino, továrnu na led, nádraží i první tramvaj v Africe. Ta ho spojovala s přístavním městem Lüderitz.

Ovšem naleziště diamantů se postupně vyčerpala a v polovině 50. let se město vylidnilo. Dlouho do něj nikdo nejezdil a domy postupně zasypával písek. Jenže pak bylo „objeveno“ pro turisty a stalo se zajímavou atrakcí, která ukazuje minulost Namibie, kde je německý živel pořád přítomný. Většina bílých obyvatel (je jich dnes jen kolem 6 procent) mluví německy nebo afrikánsky a němčina je stále i obchodním jazykem, přesto, že dnes je oficiální jazykem angličtina.

Podívejte se na opuštěné německé město v Africe, jak ho nafotila fotografka z Opavy, Katka Prusková.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.