Začátky moderních Vánoc? Podívejte se na 20 vzácných snímků z viktoriánské Anglie | Reflex.cz
nahoru

Začátky moderních Vánoc? Podívejte se na 20 vzácných snímků z viktoriánské Anglie

Martin Mrázek8. prosince 2016 • 11:40
Začátky moderních Vánoc? Podívejte se na 20 vzácných snímků z viktoriánské Anglie
foto: Flickr

V současnosti je již velmi těžké si představit, že bychom Vánoce vůbec neslavili. Ještě na počátku 19. století se o ně ale nikdo příliš nezajímal a většina lidí během těchto svátků normálně pracovala. Co se tedy stalo, že o 100 let později slavila Vánoce v moderním duchu většina civilizovaného světa? A odkud se vzala tradice rozdávání dárků a vánočních stromků?

Vše odstartovala kresba zobrazující královnu Viktorii s rodinou, která vyšla v Illustrated London News v roce 1848. Na ní byl bohatě zdobený stromek pokrytý svíčkami, sladkostmi i ovocem. Pod ním se pak, stejně jako v současnosti, nacházely dárky. Tento zvyk s sebou do Anglie přinesl princ Albert, jenž takto Vánoce slavil v rodném Německu.

Jelikož všichni poddaní chtěli slavit svátky stejně jako královská rodina, vánoční stromky nabyly velmi rychle na popularitě. Z centra tehdejšího impéria se poté tento zvyk rozšířil i do zbytku světa.

50 důkazů krásy i krutosti na Zemi. National Geographic zveřejnil nejlepší fotky…
Krásné, nebo morbidní? Podívejte se, jak se dřív fotografovali zesnulí
Tereza Stonišová 5. prosince 2016 • 23:38

Krásné, nebo morbidní? Podívejte se, jak se dřív fotografovali zesnulí

Muž vyvolal staré svatební snímky z koupeného foťáku. Svatebčané je viděli po 50 letech
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,070
29,380
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější