Kdo přijde a kdo nepřijde na inauguraci Trumpa. Exprezidenti nakonec ano, mnoho demokratů ne | Reflex.cz
nahoru

Kdo přijde a kdo nepřijde na inauguraci Trumpa. Exprezidenti nakonec ano, mnoho demokratů ne

Daniel Baret19. ledna 2017 • 15:30
Donald Trump bude uveden do úřadu v pátek 20. ledna.
Donald Trump bude uveden do úřadu v pátek 20. ledna.
• foto: 
Profimedia.cz

Na páteční inauguraci Donalda Trumpa nakonec dorazí i bývalí američtí prezidenti s výjimkou George Bushe staršího, který je v nemocnici. Naopak nepřijde několik desítek zákonodárců Demokratické strany. To podle odborníků nasvědčuje tomu, že odmítají spolupracovat s novým prezidentem. Jenže demokraté jsou v současnosti v obou komorách Kongresu v menšině a budou to mít s prosazením důležitých věcí težké .

Končící prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle si dají v pátek dopoledne washingtonského času s Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií kávu v Bílém domě a pak nový prezidentský pár doprovodí v slavnostní koloně na inauguraci.

Přes všechny spekulace bude na inauguraci přítomen i exprezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary, která prohrála s Trumpem vypjaté volby.

Na rozdíl od kampaně se ale očekává, že Trump ve svém projevu poděkuje za práci pro Ameriku jak Obamovi, tak Clintonové. Podle některých zasvěcených odhadů to mají být dokonce hodně vřelá slova.

Slavnostnímu aktu nástupu do funkce bude přítomen také exprezident Jimmy Carter i George W. Bush s manželkou Laurou.

Petr Kratochvíl: Trump není oligarcha typu Babiše, nemá peníze díky kontaktům z…

Jediný ze žijících prezidentů, který se nedostaví, je George Bush starší, ten je momentálně v nemocnici v Houstonu kvůli problémům s dýcháním a současně je tam s ním i jeho manželka Barbara, která je také nemocná.

Naopak na inauguraci nepřijde několik desítek členů Kongresu z Demokratické strany. Důvody si vymysleli nejrůznější, někdy je to prý na protest proti ostrým Trumpovým slovům na adresu kongresmana z Georgie Johna Lewise. Ten považuje zvolení Trumpa ze „nelegitimní“ protože nezískal celkově více hlasů než Clintonová. Jenže americký volební zákon určuje, že rozhoduje zisk takzvaných volitelů v jednotlivých státech unie a v tomto případě Trump jasně vyhrál. Kritici Lewise mu připomínají, že je podivné, že jako zákonodárce sám nerespektuje zákony.

Obamova váhavost přinesla Evropě větší migraci a terorismus. Jenže teď se bojíme i Trumpa

John Lewis přitom opakovaně tvrdil, že od roku 1986, kdy působí ve Washingtonu, to bude první inaugurace, kterou vynechá. Jak se pak ukázalo, lhal, protože ze stejných důvodů nepřišel ani na stejnou událost, když nastupoval Bush mladší.

Kolik přesně demokratů nakonec nedorazí, zatím není jasné. Čísla se liší – někdo tvrdí, že jich nepřijde dvacet, jiné zdroje hovoří až o padesáti.

Podle odhadů by celkem mělo být v ulicích Washingtonu kvůli inauguraci kolem 800 až 900 tisíc lidí. Někteří to berou jako příležitost se pobavit a uvolnit, další přijedou podpořit Trumpa, ale očekávají se i početné zástupy jeho odpůrců. Proto byly do hlavního města povolány početné policejní sbory a Národní garda.

Donald a Vladimir: Ruský prezident zcela zastínil Trumpovu blonďatou ofinu

Slyšet se nechalo i mnoho celebrit, že rozhodně na inauguraci Trumpa nepřijdou, protože uráží ženy či menšiny. Trumpův tým ale několikrát odpověděl, že neúčast ohlásilo i mnoho známých osobností, které ovšem nikdo nepozval.

Velká demonstrace proti Trumpovi, takzvaný pochod žen, se pak uskuteční ve Washingtonu v sobotu. Organizátoři tvrdí, že dorazí statisíce lidí.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH V USA ČTĚTE ZDE >>>

Obama byl fantastický řečník. Tuto velkolepou podívanou ale často provázela prázdnota
Zeď s Mexikem bude, nový boj s hackery a útok na CNN. Podívejte se na to nejdůležitější…

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější