Donald a Vladimir: Ruský prezident zcela zastínil Trumpovu blonďatou ofinu | Reflex.cz
nahoru

Donald a Vladimir: Ruský prezident zcela zastínil Trumpovu blonďatou ofinu

Jan Růžička18. ledna 2017 • 07:00
Vladimir a Donald - ilustrační snímek.
Vladimir a Donald - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Pozítří nastupuje Donald Trump do funkce. Ovšem přes grandióznost jeho blonďaté ofiny je inaugurace zastíněna někým jiným. Putinem. A je úplně bezpředmětné, zda a v jakém rozměru ruská tajná služba ovlivnila americké volby a zda a jak ovlivňuje Trumpa. Už jenom fakt, že se tato zpráva objevuje na hlavní stránce CNN, je pro ruského politika obrovským vítězstvím.

Ostatně i v dalších soubojích si Putin počítá stejně obratně. Jeho neortodoxní způsob vedení konfliktu v Sýrii, na Ukrajině, v Evropě nebo naposledy právě v průběhu amerických prezidentských voleb lze považovat za natolik převratný, jako užití luku Angličany ve Stoleté válce.

V jejím průběhu francouzští rytíři marně křičeli, že střelba z luku představuje neférový způsob boje, k němuž se čestný voják nemůže snížit. Když jejich křik dozněl, zbyl na zemi jen zabitý Jan Lucemburský a tři prohrané bitvy jako memento, že boj se nevede na umělecký dojem ale na body. I tak to Francouzům trvalo více než osmdesát let než byli ochotni akceptovat, že pravidla hry se změnila.

Trump stihl na svém Twitteru urazit za dva měsíce téměř 300 lidí, firem či institucí

Přitom nejen Winston Churchill napsal, že generálové se vždy připravují na minulé války a pak jsou překvapeni, když nepřítel nehraje podle pravidel. Putin si tento citát pamatuje a když potřebuje užít luku, užije luku a nepláče nad tím, že jde o primitivní zbraň ze dřeva. Když je užitečné nastavit druhou tvář, nastaví druhou tvář. Jako v případě nulové reakce na vypovězení ruských diplomatů v odplatě za vměšování do amerických voleb.

A když je potřeba vytvářet mediální mlhu, jeho lidé vytvoří tolik mlhy, že se v ní všichni poztrácíme. Proto uznání Putinova prvenství není defétismem ani oslavou populismu. Je to fakt, se kterým je třeba pracovat a a poučit se z něho nyní a ne až za osmdesát let.

Obamova mise skončila katastrofou pro jeho Demokratickou stranu, ta prohrála všechno
Ruští hackeři nezajistili výhru Trumpovi, to je stejná hloupost, jako kdysi oslava …

Jan RůžičkaVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější