nahoru

Atentátník se odpálil na svatbě, 50 lidí zabil a 100 zranil

ČTK, LeT21. srpna 2016 • 11:03
Atentátník se odpálil na svatbě, 50 lidí zabil a 100 zranil
foto: profimedia.cz

Sobotní pumový útok na svatbu v jižním Turecku připravil o život nejméně 50 lidí a skoro stovka osob byla zraněna. Oznámily to dnes turecké úřady, které nejprve informovaly o dvou desítkách obětí a bilanci postupně zvyšovaly. Akce byla patrně činem sebevražedného atentátníka. Prezident Recep Tayyip Erdogan usoudil, že za útokem "pravděpodobně" stojí radikální uskupení Islámský stát (IS).

"Počet zabitých v teroristickém atentátu dnes činí 50," uvedl úřad guvernéra oblasti Aliho Yerlikayi. Sebevražedný atentátník se podle místních médií odpálil během obřadu, který se konal v sobotu večer pod širým nebem. "Odsuzujeme zrádce, kteří připravili a spáchali tento útok," zdůraznil guvernér.

Útok se uskutečnil ve městě Gaziantep zhruba 65 kilometrů od syrských hranic. V oblasti letos v květnu sebevražedný atentátník zabil dva policisty.

Svatby se podle agentury AFP zúčastnilo mnoho Kurdů, zejména žen a dětí, a řada z nich přišla o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. Mnoho z nich považuje Kurdy za nepřátele; v sousední Sýrii kurdské milice bojují s IS. Podle stanice BBC si atentátník vzal na mušku svatebčany tančící v ulicích.

Prezident Erdogan v dnešním prohlášení uvedl, že nedělá "žádný rozdíl" mezi kazatelem v exilu Fethullahem Gülenem, kterého viní z nepovedeného pokusu o převrat v Turecku z půlky července, kurdskými povstalci a IS coby "pravděpodobným strůjcem atentátu v Gaziantepu".

"Naše země, náš národ mohou jen zopakovat jediné poselství těm, kteří na nás útočí: Prohrajete!" zdůraznil prezident.

Také turecký premiér Binali Yildirim v prohlášení atentát odsoudil a slíbil, že země překoná období "dábelských" útoků. "Svatební slavnost se změnila v místo zármutku," řekl šéf kabinetu.

Podobné atentáty jsou v Turecku v posledních dnech stále častější. Trojice pumových útoků, které otřásly ve středu a ve čtvrtek východem Turecka, si vyžádala celkem 14 mrtvých a více než 220 zraněných.

ČTK, LeT
Diskuse ke článku