nahoru

Bojovníci IS neznají islám, o koránu se učí z příruček

ČTK17. srpna 2016 • 10:12
Bojovníci Islámského státu - ilustrační snímek
Bojovníci Islámského státu - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Za víru jsou ochotni položit životy, ale kupují knížky jako "Islám pro začátečníky" (Islam for Dummies). Někteří rekruti takzvaného Islámského státu u soudu přiznali, že si před cestou do Sýrie chtěli vylepšit znalosti pomocí příruček koupených na internetu. Průzkum agentury Associated Press vycházející z více než 3000 interních dokumentů teroristické organizace zase odhalil jen "elementární" znalost islámského právního systému u přibližně 70 procent nových členů, napsal deník New York Post.

Dvaadvacetiletí rekruti ze Spojeného království Mohammed Ahmed a Yusuf Sarwar si před narukováním zakoupili "Korán pro začátečníky" a "Islám pro začátečníky". Při pokusu o návrat v roce 2014 byli zatčeni a následně odsouzeni za terorismus.

Přední islámští akademici jako například Muhammad Abdal Fádil, který sleduje propagandu IS na univerzitě Al-Azhar v Káhiře, tvrdí, že samotný Islámský stát porušuje zákony islámu nejen zabíjením nevinných civilistů a provozováním teroristických aktivit. "Tito lidé nejsou mučedníci, jsou to zločinci," říká Tariq Ramadan, profesor islámských studií na univerzitě v Oxfordu. "Zabíjejí nevinné lidi. Islám, ani nic jiného nemůže nikdy ospravedlnit smrt nevinných lidí."

Exkluzivně z irácké Fallúdže: Dva roky pekla pod Islámským státem
Lenka Klicperová 16. srpna 2016 • 15:30

Exkluzivně z irácké Fallúdže: Dva roky pekla pod Islámským státem

Podle studie Centra pro boj proti terorismu americké vojenské akademie ve West Pointu jsou členové IS "s nejvyšší znalostí víry nejméně pravděpodobnými dobrovolníky pro sebevražedné atentáty". Mnoho rekrutů zase přiznalo, že při narukování netušili, do čeho jdou.

"Stačila jedna modlitba. Žádná znalost islámu nebyla potřeba," řekl agentuře AP jeden z evropských nováčků. "Byli jsme oklamáni a zataženi do něčeho, čemu jsme nerozuměli. Nikdy jsem nechtěl skončit u Islámského státu."

Jiný dvaatřicetiletý evropský rekrut byl přesvědčen, že se hlásí ke skupině, která pomáhá Syřanům v boji proti prezidentovi (Bašáru) Asadovi. "Že je něco špatně, to jsem si uvědomil, když jsem měl odpovídat na otázky jako Komu máme zavolat, když umřeš?".

Zbláznil se Trump definitivně? Řekl, že Obama založil Islámský stát
První Čech chtěl odjet bojovat za Islámský stát. To muselo přijít...

ČTK


Klíčová slova: islámský stát, korán, islámDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,410
21,770
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější