Svět šokovala fotka zakrváceného opuštěného pětiletého chlapečka v syrském Aleppu | Reflex.cz
nahoru

Svět šokovala fotka zakrváceného opuštěného pětiletého chlapečka v syrském Aleppu

Daniel Baret18. srpna 2016 • 11:30
Svět šokovala fotka zakrváceného opuštěného pětiletého chlapečka v syrském Aleppu
foto: AMC

Pětiletý Omran Daqneesh si nejdříve otřel všudypřítomný prach z čela, ale pak si podle záchranářů uvědomil, že krvácí a dal ruce zpět do klína. Jeho výraz je zmatený a rezignovaný. Podle všeho utrpěl šok. Ale nepláče, jen tiše čeká… Ocitl se sám v sanitce, když jeho rodiče při dalším bombardování severosyrského Aleppa zůstali neznámo kde. Hrůza a nekonečná tragédie války v Sýrii byla zachycena v jediné fotografii zraněného dítěte.

„Puká mi z toho srdce,“ píší k fotografii lidé z celého světa. Snímek se objevil na internetu ve středu v noci a pomocí sociálních sítí se okamžitě začal šířit rychlostí blesku. Celkem pět dětí, jak píše web Mail Online, bylo v tomto případě zachráněno a sanitka je odvezla do nemocnice.

Malý Omran má na sobě zakrvácené a zaprášené tričko s populární postavičkou z amerického animovaného seriálu CatDog (byl vysílán i v Česku pod názvem Kočkopes). Je zřejmě symbolické, že hlavní hrdinou seriálu je stvoření se dvěma hlavami a protichůdnými charaktery. Jak typické pro válku v Sýrii.

Bojovníci IS neznají islám, o koránu se učí z příruček

Televize ABC mezitím oznámila, že Omran utrpěl zranění hlavy. Byl pak převezen do nemocnice, která v Aleppu funguje pod názvem M10, ošetřen a odvezen domů. Jenže lékaři nevědí (nebo v tu chvíli nevěděli), kde se nacházejí jeho rodiče.

Zraněný pětiletý chlapeček v syrském AleppuVIDEO AMC

Po zveřejnění obrázku mnoho lidí na sociálních sítích reagovalo velmi emotivně na tuto neobvyklou válečnou scénu. „Mé srdce je zlomeno,“ psala Dena. „Prosím, zastavte válku,“ psal jiný čtenář. Většina lidí se ptala „kdy to skončí?“. Někteří také nabízeli, že by si Omrana „vzali“. Jenže dostat momentálně lidi ze zdevastovaného Aleppa je nebezpečné a někdy dokonce nemožné.

Tehdy a nyní: 27 apokalyptických obrázků ze syrského Aleppa, jednoho z nejstarších měst…

O historické severosyrské Aleppo, které bývalo se skoro 2 miliony obyvatel největším městem Sýrie, se nepřetržitě bojuje od roku 2012. Jedno z nejstarších nepřetržitě osídlených míst světa, je dnes v ruinách, počet obyvatel se odhaduje už jen na pouhých 300 tisíc.

Část města okupuje Islámský stát, část mají v držení syrští Kurdové, část režim Bašára Asada a část jeho opozice. To situaci nesmírně komplikuje. V posledních měsících navíc město téměř bez ustání bombardují všechny strany konfliktu. Nálety zde podnikají také ruské a americké stíhačky. Podle humanitárních organizací rychle přibývá civilních obětí.

Česko přijme 80 Syřanů z tureckých uprchlických táborů, prověřují je tajné služby
Islámský stát možná skončí, ale nikdo asi neřeší, co bude potom

Daniel Baret


Klíčová slova: Sýrie, Aleppo, bombardování


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější