nahoru

Tehdy a nyní: 27 apokalyptických obrázků ze syrského Aleppa, jednoho z nejstarších měst světa

Daniel Baret 6. července 2016 • 12:20
Tehdy a nyní: 27 apokalyptických obrázků ze syrského Aleppa, jednoho z nejstarších měst světa
foto: Olympia/Facebook

Válka v Sýrii zanechává katastrofické následky. Příkladem je Aleppo na severozápadě země, jedno z vůbec nejstarších měst světa. Jeho historie sahá až do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Dnes jsou z Aleppa (Halabu), chráněné památky UNESCO, trosky. Bojuje se o něj nepřetržitě od roku 2012.


Před válkou mělo město téměř 2,5 milionu obyvatel, dnes se jejich počet odhaduje na čtvrtinu, maximálně polovinu. Kdysi tvořili 15 procent obyvatel místní křesťané, těch zbylo podle dostupných údajů kolem 80 tisíc. Z malé židovské komunity nezůstal nikdo.

Část města dnes ovládají provládní jednotky prezidenta Bašára Asada, další části jeho opozice a část Islámský stát, který zde ale v poslední době velmi oslabil.

Několik let bojů zanechalo na Aleppu strašlivé následky. Podívejte se na několik fotografií, jak to zde vypadalo před válkou a jaká je situace nyní.Klíčová slova: sýrie, islámský státDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.