Bývalí němečtí levicoví teroristé se po 20 letech vynořili z úkrytu. A začali krást ve velkém | Reflex.cz
nahoru

Bývalí němečtí levicoví teroristé se po 20 letech vynořili z úkrytu. A začali krást ve velkém

Daniel Baret29. května 2016 • 18:00
Bývalí němečtí teroristé, dnes lupiči (zleva): Volker Staub, Daniela Kletteová a Burkhard Garweg
Bývalí němečtí teroristé, dnes lupiči (zleva): Volker Staub, Daniela Kletteová a Burkhard Garweg
• foto: 
Německá policie

Ultralevičácká teroristická organizace Frakce Rudé armády, která měla v Německu od roku 1970 na svědomí desítky vražd, atentátů a únosů, se sama v dubnu 1998 rozpustila. Ovšem německá policie teď tvrdí, že někteří její členové, kteří žili dlouhé roky v utajení, jsou opět na scéně. Podle všeho nechtějí páchat atentáty, ale loupí v obchodech.

Policie v Dolním Sasku, jak napsal týdeník Der Spiegel, loví v současnosti tři bývalé teroristy, kteří jsou v podezření, že vyloupili několik supermarketů v severním Německu. V jednom z nich ukradli sejf, ve kterém bylo 70 tisíc euro. Celkem prý mají na svědomí krádeže a loupeže za 380 tisíc euro.

Někdejšími teroristy a dnešními lupiči mají být Daniela Kletteová, Ernst-Volker Staub a Burkhard Garweg. Ti byli součástí třetí a poslední generace Frakce Rudé armády.

Bezpečnostní složky identifikovaly jako prvního Stauba, kterého poznal podle fotografií člověk, který mu prodal auto. To bylo použito při loupeži a zločinci ho pak v lese zapálili. Policie někdejší fotografie všech bývalých teroristů zveřejnila před několika týdny, protože jsou teď podezřelí z několika závažných trestných činů.

Teroristé mezi uprchlíky? Libyjci jsou konvičkovci!
Jiří X. Doležal 27. května 2016 • 10:04

Teroristé mezi uprchlíky? Libyjci jsou konvičkovci!

Podle odborníků se ale trojice zřejmě nechystá páchat nové atentáty, ale loupežemi se snaží financovat své utajené životy.

Třetí generace Frakce Rudé armády se v letech 1985 - 1993 podle Wikipedie zaměřila výhradně na atentáty, které byly podstatně jednodušší než předešlé únosy a vydírání. Cílem teroru už nebyli jenom představitelé německého kapitalismu, ale také osoby veřejnosti prakticky neznámé. Mezi jejich oběti patří například průmyslník Ernst Zimmermann, člen představenstva Siemensu Karl-Heinz Beckurts a vedoucí odboru na ministerstvu zahraničí Gerold von Braunmühl. V březnu 1993 podnikla organizace bombový útok na stavbu nové věznice ve Weiterstadtu.

Útoky anarchistů neskončily: Další bomba v Řízkárně!
Jiří X. Doležal 24. května 2016 • 21:09

Útoky anarchistů neskončily: Další bomba v Řízkárně!

Podle faxu zaslaného britské agentuře Reuters se 20. dubna 1998 Frakce Rudé armády sama rozpustila. Někteří její členové ale nikdy nebyli dopadeni. Německá policie si myslí, že třem z nich je teď na stopě.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější