Sobotka bude mluvit s Tuskem o návrzích Británie i migrační krizi | Reflex.cz
nahoru

Sobotka bude mluvit s Tuskem o návrzích Británie i migrační krizi

ČTK16. února 2016 • 08:08
Donald Tusk jednal s Davidem Cameronem v čísle 10.
Donald Tusk jednal s Davidem Cameronem v čísle 10.
• foto: 
Kabinet Donalda Tuska

Návrhy na reformu Evropské unie, které požaduje Velká Británie v souvislosti s referendem o setrvání země v unii, budou hlavním tématem dnešního setkání premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem v Praze. V Kramářově vile budou mluvit i o aktuálním vývoji migrační krize.

Sobotka v pondělí po mimořádném summitu zemí visegrádské skupiny (V4) uvedl, že bude Tuska informovat o společné pozici Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k britským požadavkům. Slovenský premiér Robert Fico upřesnil, že výhrady V4 se týkají některých speciálních dávek, které jsou spojené s prací v Británii.

Podle informací dnešních Hospodářských novin (HN) se Česku nelíbí část o přídavcích na děti. "Česká vláda bude v jednáních prosazovat, aby povinnost platit sociální dávky zůstala na státu, ve kterém rodič pracuje, a aby výsledná dohoda nezakládala precedent pro další sociální dávky," uvedl na dotaz HN mluvčí vlády Martin Ayrer.

Neustupujeme Britům, společně jdeme kupředu. Tusk odpovídá Cameronovi diplomaticky, a…

Z návrhu dohody mezi EU a Británií, kterou nedávno zveřejnil předseda Evropské rady Tusk, plyne, že Londýn by mohl omezit výplatu dávek pro lidi, kteří nejsou britskými občany v případě, že tamní sociální systém bude čelit neudržitelnému tlaku. Podmínky zavedení tzv. ochranného mechanismu budou pravděpodobně výraznou třecí plochou jednání o britských požadavcích.

Zeman: ČSSD se odtrhla od svých voličů, Sobotka bude osamocen po boku Merkelové

V otázce migrační krize se premiéři zemí V4 spolu se zástupci Makedonie a Bulharska shodli na tom, že nemá jiné než evropské řešení. I když státníci mluvili o podpoře hledání řešení s Tureckem a Řeckem, zároveň je podle nich potřeba mít připraven alternativní plán B. Spočíval by ve vybudování záložních schengenských hranic na jih od Maďarska.

Sobotka se zbláznil, zadal audit sám na sebe!
Jiří X. Doležal 12. ledna 2016 • 12:27

Sobotka se zbláznil, zadal audit sám na sebe!

ČTK


Klíčová slova: Sobotka, Tusk, Cameron, Británie, EUDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější