Sobotka se zbláznil, zadal audit sám na sebe! | Reflex.cz
nahoru

Sobotka se zbláznil, zadal audit sám na sebe!

Jiří X. Doležal12. ledna 2016 • 12:55
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• foto: 
čtk

Pan premiér Sobotka v pondělí následkem hacku svých mailů opět doložil svou hlubokou počítačovou negramotnost. Objednal bezpečnostní audit, jehož výsledek mu můžu říct předem.

„Zadal jsem okamžitý audit bezpečnostních směrnic a postupů na Úřadu vlády ČR a identifikaci možných slabých míst. Požádal jsem ředitele NBÚ o maximální spolupráci v oblasti zabezpečení komunikace členů vlády,“ uvedl podle idnes Sobotka k hacku svých mailů.

Nepásl jsem husy s žádným prognostikem, ale výsledkem auditu nemůže být nic zásadnějšího, než že se pan premiér na netu chová jako debil. A že plnou zodpovědnost za hack svého freemailu nese ne admin serveru, ale uživatel Sobotka.

Sobotkovy maily. Rozsáhlé machinace a výrazný konflikt zájmů - čeho se má premiér bát dál?

Zopakujme si základní koordináty děje: Nějakej Sobotka, kterej nikoho nezajímá, má účet na freemailu, kam se přihlašuje jeho emailovou adresou, která je k dohledání, ví se, že mu patří. Vše je OK, protože nějakej Sobotka nikoho nezajímá.

V momentě, kdy se nějakej Sobotka stal premiérem Sobotkou, nastala situace, kdy mu někdo z bezpečnostních složek měl říct: Tak hele, Sobotka! Na tom freemailu si dáš automatický přesílání na svou novou adresu bohousek@vlada.cz a automatickou odpověď, že jste do konce funkčního období na tomto novém mailu. A tam by to mělo vypadat následovně: Buď by se k mailu nepřistupovalo přes webový prohlížeč, ale přes nějakou jednoduchou a neprůstřelnou linuxovou utilitu, a to nejlépe z notebooku, na kterém má pan premiér na míru šitý operační systém, vládními programátory postavený z linuxových součástek.

Je Sobotka intelektuálně vybaven řídit zemi, když používá freemail?

Ale to je asi možné chtít po Obamovi, ne po Sobotkovi. Realističtěji předpokládáme, že má na svůj vládní mail přístup přes webový prohlížeč běžící na Macu nebo Windows. Že má přihlašovací jméno odlišné od emailu, že má heslo podle norem, že má přístup pouze z autorizovaných prohlížečů, případně že se přístup povoluje až po zadání SMS zaslaného kódu. Prostě - nejméně běžné standardy zabezpečení počítačového bankovnictví. Nevím, zda tak vládní mail funguje - ale měl by. A premiér by měl po dobu své funkce užívat VÝHRADNĚ tento mail, a to výhradně přes vlastní zabezpečené připojení, ne přes cizí free wifiny v hospodách.

Pokud tak nečiní a využívá služeb sice spolehlivého, ale jen na své úrovni bezpečného freemailu, je kořenem problému on sám a bezpečnostní audit nemusí nikdo psát. Pokud ale pan Sobotka nějaký posudek potřebuje, ať audit odvolá, ušetří státní peníze, a stokrát napíše heslo: PREMIÉR NEPOUŽÍVÁ FREEMAIL! Nic závažnějšího Sobotkou zadaný audit nemůže zjistit.Klíčová slova: sobotka, e-mail, Hacker, audit, bezpečnost


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,710
23,080
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější