nahoru

Češi stále váhají, zda by schválili homosexuálům sňatky a adopce z dětských domovů

arb, ČTK28. června 2015 • 08:00
Češi stále váhají, zda by schválili homosexuálům sňatky a adopce z dětských domovů
Češi stále váhají, zda by schválili homosexuálům sňatky a adopce z dětských domovů
• foto: 
profimedia.cz

Lidí s kladným postojem k právům homosexuálů v posledních letech vytrvale v Česku přibývá. Ale pořád se podle průzkumu nenašla většina, která by jim schválila regulérní sňatky a adopci dětí z dětských domovů. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Naprostá většina Čechů - zhruba tři čtvrtiny - uznává právo párů stejného pohlaví na uzavření registrovaného partnerství, což už české zákony umožňují. V otázce, zda by měli mít homosexuální páry také právo uzavřít klasický sňatek, jsou již lidé podle průzkumu rezervovanější. Pro by bylo 49 procent dotázaných a proti 47 procent.

Více než polovina lidí, konkrétně 59 procent, by umožnila párům stejného pohlaví adoptovat děti jejich partnera či partnerky. U adopcí dětí z dětských domovů homosexuálními dvojicemi však mírně převažují záporné odpovědi, kdy pro by bylo 44 procent dotázaných a proti 49 procent.

Nynější zákaz adopcí registrovanými partnery či partnerkami v Česku přezkoumá Ústavní soud. V březnu totiž obdržel návrh na zrušení sporného ustanovení zákona o registrovaném partnerství. Podal jej Městský soud v Praze, zřejmě na základě nějakého konkrétního sporu.

Zákon o registrovaném partnerství vstoupil v České republice v platnost 1. července 2006. Norma dvojicím zaručila třeba nárok na informace o zdravotním stavu partnera či možnost po sobě dědit a stanovila vzájemnou vyživovací povinnost. Neumožnila ale párům adoptovat děti.

Průzkum provádělo CVVM ve dnech 11. až 18. května. Zúčastnilo se ho 1043 obyvatel České republiky ve věku od 15 let.

arb, ČTK


Diskuse ke článku