nahoru

Konflikt Izraele a Hamásu nebezpečně sílí

ČTK, lam10. července 2014 • 12:03
Pásmo Gazy
Pásmo Gazy
• foto: 
ČTK

Izraelské nálety proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamas v Pásmu Gazy si za poslední tři dny vyžádaly 75 mrtvých a přes 400 zraněných. Dnes to oznámilo palestinské ministerstvo zdravotnictví, uvedla agentura DPA. Podle listu Haaretz izraelský soud ve středu nařídil propuštění tří ze šesti podezřelých z únosu a vraždy palestinského chlapce Muhammada abú Chudajra. Údajně byli součástí skupiny, která akci provedla, přímo se jí ale nezúčastnili.

Zbylí tři podezřelí se k vraždě šestnáctiletého Palestince již dříve přiznali. Podle listu Haaretz se jedná o třicetiletého muže a dva nezletilé chlapce. Chudajr byl unesen minulou středu ve východním Jeruzalémě a podle výsledků pitvy byl upálen zaživa. Za hlavní motiv vraždy policie nadále považuje pomstu za předchozí smrt tří izraelských studentů.

Při jednom z nočních náletů na Pásmo Gazy dnes údajně zahynulo sedm civilistů včetně pěti dětí, což je podle agentury Reuters během nynější izraelské ofenzivy dosud nejvyšší bilance v rámci jediného útoku.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zhruba dvě třetiny všech obětí náletů tvoří civilisté. Sedm civilistů prý zahynulo na jihu Pásma Gazy ve městě Chán Júnis, kde podle svědků bomby zasáhly dva domy. Dalších 16 lidí utrpělo zranění.

Izrael nálety reaguje na pokračující palestinské ostřelování Izraele raketami. Vláda židovského státu tvrdí, že radikálové odpálili přes 250 střel. Dnes ráno zachytil protiraketový systém Iron Dome pět střel nad Tel Avivem. Ostřelování si dosud nevyžádalo žádná vážná zranění, v jižních oblastech země ale ochromilo život.

Železná kopule

Izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole) prý dosáhl od pondělní noci téměř 90procentní úspěšnosti v zachycování střel vypálených z Pásma Gazy. Informoval o tom izraelský list Haaretz. Zaznamenal tak prý oproti nasazení v roce 2012 zlepšení asi o šest procent.

Pozemní operace

Izraelský premiér Netanjahu v pondělí naznačil, že Izrael by mohl sáhnout k pozemní operaci. Vláda již schválila povolání 40.000 záložníků. Podle armádního mluvčího Petera Lernera jich polovina již nastoupila do služby. Zdůraznil ale opět, že pozemní ofenziva je "poslední možností". O situaci v zemi bude dnes jednat Rada bezpečnosti OSN.

ČTK, lam


Diskuse ke článku