nahoru

Šéf německých neonacistů prý sexuáně obtěžoval mladíky a musel odstoupit

jan2. ledna 2014 • 10:00
Holger Apfel
Holger Apfel
• foto: 
Profimedia.cz

Holger Apfel (42), předseda extrémně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD), se vzdal všech postů ve straně a po 24 letech z ní vystoupil. Údajně je tajný homosexuál.

Bývalý vůdce neonacistů a otec tří dětí Apfel v dopise členům strany píše, že ho k rezignaci přivedly „vnitrostranické intriky, urážlivé rozbroje a stupňující se tlaky“, které ho vyčerpávají a jimž už nechce čelit.

Oficiálně odešel kvůli zdravotním důvodům, ale skutečnost může být jiná. Objevily se informace, že během kampaně před volbami do Spolkového sněmu loni v srpnu sexuálně obtěžoval mladého člena své strany. Obětí byl údajně Daniel S. (20), student Vysoké školy pro vědu, techniku a kulturu v Lipsku. Po straně prý o tom koluje i videozáznam. Holger Szymanski, šéf saské NPD, navíc tvrdí, že expředseda v opilosti sexuálně napadl dva mladíky.

Apfel se v prohlášení brání tím, že si nedokáže na dotyčný srpnový večer vzpomenout, protože se opil.

Apfel byl zřejmě předmětem nátlaku a hrozilo mu, že pokud neodejde dobrovolně, jeho protivníci všechno zveřejní.

Jak uvedla televize ARD, Apfel se předloni ujal řízení celé strany a prosazoval takzvaný seriózní radikalismus. „Místo vyholených lebek, vojenských bagančat a provokativního křiku chtěl získávat příznivce politikou vedenou o oblecích a z poslaneckých lavic.“

Poměry ve straně budou zřejmě poněkud ostré. „Jediná rada, kterou mohu odcházejícímu předsedovi NPD dát, se skládá z pistole a jedné kulky,“ napsal na Facebooku jeden neúspěšný kandidát NPD do Spolkového sněmu.

Celý případ připomíná i jiné aféry, které se týkají krajní pravice. Její příslušníci sice okázale bojují proti homosexuálům, sami však občas půvabům osob téhož pohlaví podléhají. Rakouský politik a představitel tamní krajní pravice Jörg Haider, který zemřel v roce 2008 při autonehodě, byl také podezřelý z homosexuálních kontaktů. Rakouské soudy z roku 2009 rozsudkem zakázaly pod vysokou pokutou tyto pověsti šířit. Podle článku v tisku se Haider před smrtelnou nehodou opíjel v jednom gay klubu v Klagenfurtu a jeden mladý muž ho označil za svého několikaletého milence.Jak známo, předváleční němečtí nacisté měli ve svých řadách také dost příslušníků, kteří byli tajní homosexuálové, čemuž nacistický kult mužnosti dost nahrával.

jan


Klíčová slova: reflex, Holger Apfel, npdDiskuse ke článku