Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Michal Kořán

„Neumím si představit, že v září nastoupí.“ Zřizovatel školy reaguje na kauzu psycholožky

Matěj Nejedlý
Diskuze (1)

Na kauzu školní psycholožky ze středočeských Zdic, která na internetu urážela oběti znásilnění či postižené děti, reaguje zřizovatel i ředitel školy. Podle starosty psycholožka od září do školy nenastoupí.

„Z pohledu zřizovatele si nedovedu představit působení této paní psycholožky v novém školním roce,“ odpověděl na dotaz Reflexu starosta Zdic Přemysl Landa ze strany Jistota a budoucnost pro Zdice. Proč? Školní psycholožka Jana Motyčková totiž na internetu psala nenávistné komentáře na adresu žen, dětí či menšin. Reflexu se podařilo získat svědectví z jejího okolí i od bývalého studenta, kteří potvrzují, že komentáře kopírují chování psycholožky v praxi. 

„Naštěstí se buzeranti nerozmnoží a po jedné generaci vychcípají a bude pokoj,“ psala Motyčková v jednom z příspěvků. „Nevěřím, že byla znásilněna. Kdo by tohle chtěl,“ komentovala jindy pod příspěvkem o oběti znásilnění. Nyní je budoucnost psycholožky ve zdické škole ohrožena. Starosta podle svých slov kauzu řeší s ředitelem školy i předsedou školské rady. „Na oba pány docházejí ze stran rodičů dotazy, proto jsem s nimi v úzkém kontaktu. Na dnešním jednání Rady města jsem také informoval členy Rady města o celé záležitosti,“ dodal starosta.

Zatím jen písemná výtka

Na článek Reflexu reagoval také ředitel základní školy Pavel Schneider. Původně se škollní psycholožky zastal, v reakci na dotazy reportéra bagatelizoval sociální sítě jako zdroj informací. „Pro vás jsou Facebooky a TikToky relevantní zdroje? Pro mě ne,“ odpovídal. „Existuje něco jako napadení účtu, to určitě znáte,“ pokračoval ředitel s tím, že o obsahu příspěvků prý ví. „Měli byste spíš psát o tom, jakou sílu mají sociální sítě, vždyť je to hrozný,“ uzavřel ředitel školy rozhovor. Nyní vydal na webu školy nové prohlášení.

„Vnímáme informace, které se v posledních dnech objevily v médiích a na sociálních sítích v souvislosti s naší školní psycholožkou. Chápeme, že tato situace může u části rodičů vyvolávat otázky a obavy. Informace zveřejněné na sociálních sítích a médiích je vždy nutné posuzovat obezřetně, protože mohou být neúplné, vytržené z kontextu nebo obtížně ověřitelné. Přesto si uvědomujeme, že zveřejněné informace mohou vyvolávat legitimní otázky, a proto se jimi škola zabývá,” napsal ředitel. Ve vyjádření také informoval, že o kauze s psycholožkou, která Reflexu rozhovor či podrobnější komentář odmítla, mluvil a také jí poslal písemnou výtku za nevhodnou aktivitu na sítích. „Na činnost paní psycholožky ve škole nebyly stížnosti a její přínos k intervenci v konkrétních případech vnímáme jako pozitivní,“ konstatoval ředitel. 

Nejhorší je ztráta důvěry

Starosta Landa potvrdil, že ředitel školy nyní celou věc řeší s právníky. Hotovo by mělo být do konce prázdnin. „Chceme na základní škole kvalitní tým pedagogů i dalších pracovníků, kteří společně budou tvořit dobré klima školy. Hlavním cílem je kvalitní vzdělávání a výchova dětí. Dále dobré pracovní i vztahové podmínky a úzká spolupráce školy s rodiči. Jsme malé město, převážně se tu všichni známe a naším cílem je dobré fungování města a všech jeho služeb včetně školství,“ uzavřel starosta Přemysl Landa.

Na příspěvky Jany Motyčkové jako první upozornil projekt Věřím ti, který nabízí komplexní pomoc obětem domácího a sexualizovaného násilí. Právě jeho videa na sociálních sítích odstartovala vlnu svědectví ohledně práce Jany Motyčkové. „Bohužel máme informace, že paní Motyčková veškeré problémy takto zranitelných dětí bagatelizovala, opakovaně jim sdělovala, že jsou lidi, kteří jsou na tom mnohem hůř, že si za spoustu problémů můžou samy a podobně. Nad to následně to, co jí děti svěřily, vykládala dalším dětem ve stejné škole. Pokud dítě ve špatném psychickém stavu narazí u odborníka na takovýto přístup, může to mít fatální následky na jeho psychiku. Od absolutní ztráty důvěry přes razantní propad psychického stavu, sebepoškozování, uzavření se do sebe až po sebevraždu,“ říká Tereza Otavová, právnička a zakladatelka projektu. Spousta dětí navíc podle ní byla v šoku, když zjistily, jak se školní psycholožka na sociálních sítích vyjadřuje.

Právě ztráta důvěry v odborníky je přitom pro děti často devastující. Dnešní mladí se potýkají s nejrůznějšími problémy od poruchy příjmu potravy, krize identity, hledání vlastní sexuality, pocity méněcennosti a neschopnosti, počínající úzkosti a deprese či sebepoškozování. „Když konečně najdou odvahu to řešit a svěří se takovému člověku, který je apriori nastaven nenávistně vůči dětem i menšinám, tak nelze očekávat, že u něj najdou porozumění,“ dodává Otavová.

Obrana je omezená

Právní expertka vidí jako obrovský problém, že činnost psychologů není regulována žádným profesním sdružením nebo komorou, která by za takto extrémní chování mohla psychologa potrestat. Lze to pouze u psychologů, na které je možné pohlížet jako na zdravotnický personál. Dětští psychologové zpravidla nespadají pod regulaci České lékařské komory.

„Obrana proti takovému chování je pak velmi omezená, protože fakticky není moc způsobů, které by mohly zajistit, že takový člověk nebude oprávněn vykonávat své podnikání. Pokud se jedná o osoby v zaměstnaneckém poměru (např. jako školní psycholog), pak je vhodné se s takovou stížností obrátit zejména na zaměstnavatele (školu), posléze na zřizovatele školy a v poslední řadě i na školní inspekci,“ vysvětluje Otavová.

Pokud psycholog podniká sám na sebe, pak jediný způsob, jak mu znemožnit pokračování, je podle právničky trestní řízení, které by vyústilo v rozsudek, jenž by takovému člověku vyslovil zákaz činnosti. „Druhým extrémním případem je pak dostat do povědomí společnosti, že poradenství od takového člověka je doslova nebezpečné,“ uzavírá Otavová.

Vstoupit do diskuze (1)

Články z jiných titulů