nahoru

Volby by teď vyhrálo Spolu nebo ANO. Piráti a STAN by si lehce polepšili

ČTK, red 28. listopadu 2021 • 13:40
Volby by teď vyhrálo Spolu nebo ANO. Piráti a STAN by si lehce polepšili
foto: Zbyněk Pecák

V prvním volebním modelu společnosti Kantar po volbách do sněmovny by dnes získaly koalice Spolu a hnutí ANO téměř stejně hlasů - obě mají 28 procent. Piráty a Starosty by volilo 17 procent voličů, do sněmovny by prošlo ještě hnutí SPD s 9,5 procenty. Další strany by skončily pod hranicí pěti procent.

Pokud by se strany nespojily do koalic, zvítězilo by v listopadu hnutí ANO s 27 procenty. Druhá by skončila ODS s 15,5 procenta a třetí STAN s 13 procenty. Do sněmovny by se v tomto případě ještě dostala SPD (9,5 procenta), Piráti (osm procent) a TOP 09 (sedm procent). Ostatní strany by už skončily pod pěti procenty, a to ČSSD se čtyřmi procenty, komunisté i KDU-ČSL s 3,5 procenta hlasů a Přísaha i Trikolora s 2,5 procenta.

Analytik agentury Kantar Pavel Ranocha upozornil, že se změnilo chování voličů obou koalic, tedy Spolu a Pirátů a STAN. "Voliči koalice Spolu jsou té koalici věrní. To má za následek, že ty preference odpovídají součtu preferencí těch tří stran. U koalice Pirátů a STAN je situace velmi odlišná. Až třetina voličů starostů by tuto kolaci už nepodpořila. Zatímco ty ztráty před říjnovými volbami byly způsobeny odchodem voličů Pirátů ke koalici Spolu, tak nyní by ty ztráty šly zejména za voliči Starostů," uvedl.

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. listopadu a zúčastnilo se ho zhruba 1200 lidí. Do volebního modelu pro jednotlivé strany vstoupilo 950 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní.

ČTK, red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.