nahoru

25 tisíc křížů na Staroměstském náměstí za oběti pandemie. Před rokem zemřel první člověk na covid

-bam-, ČTK 22. března 2021 • 11:00
25 tisíc křížů na Staroměstském náměstí za oběti pandemie. Před rokem zemřel první člověk na covid
foto: Nguyen Phuong Thao

V celé zemi se dnes v poledne rozezní kostelní zvony na památku obětí pandemie koronaviru. Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo už téměř 25.000 lidí. Oběti epidemie symbolicky připomněly i tisíce bílých křížů namalovaných na dlažbě pražského Staroměstského náměstí. Za akcí stojí spolek Milion chvilek pro demokracii, která z odpovědnosti za vysoký počet obětí obviňuje vládu.

Iniciativa Minuta ticha vyzývá, aby se každý podle svých možností dnes ve 12:00 přidal ke společné minutě ticha. "Přispěje-li k této vzpomínce vyzvánění kostelních zvonů, připomínka památky obětí v médiích či důstojné a všech politických motivů prosté vzdání úcty obětem z úst veřejně působících osobností, budeme si jako společnost moci říct, že jsme nenechali zvítězit lhostejnost a nezájem o osudy druhých," uvedli organizátoři.

Například Praha dnes na památku obětí koronaviru nechá zhasnutou Petřínskou rozhlednu. Na Staroměstském náměstí se ráno objevilo 25.000 bílých křížků namalovaných na dlažbě. Úřady i policie o akci předem věděly, nejedná se podle nich o protiprávní jednání. "Vše mají nahlášené. Policie byla u toho, když se kříže tvořily. Dnes odpoledne dojde ke smytí," uvedl na twitteru pražský magistrát. Policie informovala, že kříže jsou namalovány křídovým sprejem a organizátor akce je odpoledne odstraní.

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll na twitteru napsal, že tisíce křížů symbolizují tisíce zemřelých. "Mnoho z nich zemřelo zbytečně. Odpovědnost nese vláda zmařených životů, která upřednostňuje své kšefty nad svými občany. Za covid-19 vláda nemůže, za zbytečně zmařené životy ano," uvedl.

První případy nákazy novým typem koronaviru se v České republice potvrdily loni 1. března. Tři týdny poté byl ohlášen první mrtvý, u kterého testy potvrdily přítomnost koronaviru. Šlo o pětadevadesátiletého muže, který trpěl řadou zdravotních problémů. Právě pro starší jsou přitom nákaza a nemoc covid-19 nejnebezpečnější, lidé ve věku nad 75 let podle statistik tvoří dvě třetiny všech zemřelých.

Počet mrtvých začal výrazně růst zejména od loňského října, minulý týden počet zemřelých s covidem přesáhl hranici 24.000, podle aktuálních údajů k dnešnímu ránu je úmrtí 24.810. V poslední době přibývá tisíc obětí za necelý týden. V přepočtu na obyvatele patří Česko k nejhůře postiženým zemím v rámci Evropské unie i světa.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.