nahoru

Reflexe Kalouska a Stoniše: Musí se šetřit a bude to bolet. Když se to lidem nevysvětlí, bude to bolet ještě více

Marek Stoniš 17. března 2021 • 18:00
Reflexe Marka Stoniše a Miroslava Kalouska: Musí se šetřit a bude to bolet. A když se to lidem nevysvětlí, bude je to bolet ještě více.
• video: 
Reflex.cz

„Je to lež,“ reagoval Miroslav Kalousek na vysvětlení ministryně financí Aleny Schillerové, že rozdala statisícové odměny svým náměstkům a úředníkům, protože díky nim ušetřil za loňský rok stát miliardy korun. „Nezpochybňuji, že jde o odborníky, mnohé z nich ještě znám z doby, kdy jsem na ministerstvu působil, ale odměny i výdaje státu musí odrážet ekonomickou realitu,“ řekl v diskusi s šéfredaktorem Reflexu o hospodaření státu Miroslav Kalousek. A podle něj je soukromý sektor, z jehož příjmů stát žije, kvůli covidu ve velkých problémech.

Tématem nejsou jen odměny, ale celkové výdaje státu, které enormně rostou. „Když jsem odcházel z vlády, kritizoval nás Andrej Babiš za to, že máme 413 tisíc zaměstnanců. V letošním roce ovšem vláda rozpočtuje výdaje už na 475 tisíc zaměstnanců státu. A máte pocit, že stát díky tomu funguje lépe?,“ ptá se řečnicky někdejší ministr financí. Podle jeho odhadu je únosný počet státních zaměstnanců kolem 400 tisíc.

Minulý díl Reflexí Marka Stoniše a Miroslava Kalouska můžete zhlédnout zde: 

Reflexe Marka Stoniše a Miroslava Kalouska: Příště vyřesí Andrej Babiš nedostatek lékařů tombolou doktorských titulůVIDEO Reflex.cz

Oba diskutující se shodli v tom, že vláda si začíná uvědomovat, že dostala zemi do obrovských dluhových problémů a tento problém někdo bude muset řešit a vysvětlovat lidem. „Ale čeká to až na vládu, která vzejde z podzimních voleb, od Andreje Babiše v tomto směru nemůžeme čekat vůbec nic,“ říká Miroslav Kalousek.

I někdejší socialistický předseda vlády Vladimír Špidla, který kdysi porazil ve volbách Václava Klause a jeho ODS výrokem „zdroje jsou“, byl podle něj oproti Andrejovi Babišovi zcela odpovědný pravicový politik.

A to je už co říci, dodává Stoniš.


Reflexe Miroslava Kalouska a Marka Stoniše jsou nový pravidelný pořad, ve kterém šéfredaktor Reflexu debatuje s matadorem české polistopadové politiky o všem, co se děje kolem nás. Sledujte a poslouchejte každý týden na webu reflex.cz, redakčním YouTube kanálu a všech hlavních podcastových platformách.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.