nahoru

Lyžovaní ano, restaurace ne. Blatný v pondělí navrhne vládě zpřísnění proticovidových opatření

ČTK 11. prosince 2020 • 11:30
Lyžovaní ano, restaurace ne. Blatný v pondělí navrhne vládě zpřísnění proticovidových opatření
foto: Zbyněk Pecák

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. Rizikové skóre od víkendu ukazuje hodnotu 64, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Od středy navíc roste počet denně zachycených případů.

Pokud vláda návrh ministerstva přijme, opatření budou odpovídat čtvrtému stupni kromě obchodů a služeb, které zůstanou otevřené všechny s omezením počtu lidí na metry čtvereční. "Omezení nebude dáno sortimentem, ale budou mít omezení osob na metry čtvrteční," řekl Blatný. Povolené budou dál také návštěvy v domovech pro seniory, budou se ale muset testovat a mít respirátor.

Vrátí se tak například noční zákaz vycházení, více se omezí setkávání osob, provoz škol, sportu a sportovišť nebo hotelů a restaurací. Blatný také uvedl, že vláda se bude bavit o kompenzacích pro provozovny, které se budou muset znovu zavřít, zejména pro restaurace. "Budu velmi žádat, aby se pro ně našel lepší systém kompenzací," uvedl ministr. Restaurace jsou podle něj místem, kde se lidé setkávají s vyšším počtem lidí, jsou tam desítky minut, konzumují jídlo a pijí alkohol. Důvody jsou tak podle Blatného epidemiologické, protože tam nejde nosit roušky a chovat se zcela zodpovědně.

O zpřísnění opatření mluvil Jan Blatný v Prostoru X, podivejte se na video:

Prostor X: Rozhovor s Janem BlatnýmVIDEO Prostor X

Provoz lyžařských středisek bude podle návrhu ministerstva zdravotnictví i ve čtvrtém stupni umožněný. Nebude se ale možné na horách ubytovat podobně jako například v Rakousku.

ČTK
Diskuse ke článku