Video placeholde

Ministr Blatný: Pokud se nestane zázrak, znovu se bude zavírat, nechci se poddat strachu a výhrůžkám

Ministr zdravotnictví Jan Blatný připustil, že Česko zřejmě brzy přestoupí do 4. stupně PES. Chce vyhodnotit situaci, ale říká, že pokud se nestane zázrak, vláda o tom bude rozhodovat na pondělním zasedání. Znovu by se tedy zavřely restaurace a bary, nemělo by ale dojít k uzavření všech obchodů. Blatný přiznává, že za současné zhoršení situace ještě nemůže rozvolnění z minulého týdne. Lidé prý zjevně nedodržovali pravidla již předtím.

Ministr se chce vyhnout diskriminaci malých obchodů, tato kritika byla podle něj částečně oprávněná. Pokud se tedy v pondělí opatření zpřísní, zůstanou otevřeny obchody ve více segmentech, aby nebyly znevýhodněné vedle velkých řetězců. Otevřené by ale taky mohly být některé služby, třeba kadeřnictví. Blatný říká, ,že ministerstvo už má přesnější data o tom, kde se nákaza skutečně šíří. Zavírat by se ale mohla vnitřní sportoviště, u kterých ale zároveň ministr připravuje úpravu, při které by mohla za nastavení určitých podmínek zůstat otevřená.

Blatný říká, že plošné testování dětí není na místě, způsob odběru totiž způsobuje problémy. Nedostatek testování ve školách ale podle něj problém není. Je taky proti tomu, aby lidem byla kompenzovaná celá mzda, když jsou v izolaci nebo karanténě. Nebylo to totiž fér. Zároveň ale říká, že je důležité, aby lidé na testy přišli, plánuje možnost plošnějšího testování antigenními testy pro všechny. Motivací může být třeba to, že se právě díky jejich přístupu zavírat nebude.

V nějakých opatřeních a podle nějaké tabulky PES budeme muset žít i v první půlce příštího roku, říká Blatný. Začátek očkování by podle něj měl být přibližně v půlce února. V prvním čtvrtletí přijdou 3 miliony dávek a očkovat je budou hlavně velká očkovací centra a nemocnice, praktičtí lékaři budou až jako podpora v dalších fázích. Blatný míní, že proočkováno by mohlo být dost lidí na podzim. Pozdě to podle něj není.

Chystá si ministr Blatný zřídit ochranku? Má strach z výhrůžek? Jak budou vypadat opatření v dalších týdnech? Na základě čeho se vláda rozhoduje? A proč se s očkováním nezačne dřív?

Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>>