nahoru

Soud neuznal odškodnění ani zákaz používat označení Pitomio. Reflex ale musí uveřejnit omluvu

ČTK 18. června 2020 • 14:30
Koláž z obálky Reflexu č. 45/2012
Koláž z obálky Reflexu č. 45/2012
• foto: 
Jan Ignác Říha / ČTK

Týdeník Reflex se musí předsedovi SPD Tomiu Okamurovi omluvit za to, že o něm ve článcích z roku 2013 napsal, že byl poradcem bývalého premiéra Jiřího Paroubka a že "mu zkrachovala cestovka pro plyšáky". Rozhodl o tom dnes pražský městský soud, který však zároveň zamítl politikův požadavek na 300.000 korun odškodného a na výslovný zákaz používání zkomoleniny jeho jména Pitomio za jakýchkoli okolností. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Několik let starý spor Okamury a týdeníku Reflex se dostal k prvoinstančnímu soudu opět poté, co se předsedy SPD zastal Ústavní soud. Na něj se obrátil politik zejména proto, že justice v původním verdiktu v obecné rovině připustila možnost použít zkomoleninu Okamurova jména v rámci oprávněné kritiky. Soudy totiž zakázaly Reflexu, aby Okamuru označoval jako Pitomia, "ledaže takové označení bude projevem oprávněné kritiky".

Dnešní omluva, kterou soud nařídil vydavateli Reflexu - nakladatelskému domu Czech News Center, doplňuje už pravomocně uznanou omluvu z dřívějška týkající se právě omluvy za zkomoleninu jeho jména. Okamura totiž požadoval, aby se vydavatelství omluvilo i za výroky o tom, že byl Paroubkovým poradcem a že byl majitelem cestovní kanceláře pro plyšáky v době, kdy zkrachovala. "Ta uvedená tvrzení nebyla pravdivá. Je proto na místě uvést je na pravou míru," prohlásila soudkyně Veronika Křesťanová. Opět ale odmítla nařídit časopisu, aby už nikdy nemohl použít výraz Pitomio.

Tato část žaloby totiž už podle soudkyně není opodstatněná, protože Reflex tak předsedu hnutí SPD neoznačil již pět let. "To označení Pitomio také není jako jméno Voldemort, které je v Bradavicích zakázáno vyslovit," uvedla Křesťanová s odkazem na záporného hrdinu knížek o kouzelnickém chlapci Harrym Potterovi. Dodala, že není důvod přiznávat politikovi finanční odškodnění, protože omluvu považuje za dostačující. Zamítla také požadavek na omluvu za vyobrazení Okamury jako klauna a několika dalších. V těchto případech dala přednost svobodě projevu.

Sporné články vycházely v Reflexu v roce 2013. V říjnu téhož roku se podnikatel Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Momentálně je místopředsedou Sněmovny a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Reflex 45/2012 Reflex 45/2012Foto Archív

ČTK


Klíčová slova: soud, Tomio Okamura, zprávyDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře