Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)

Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020) Zdroj: Reuters

Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)
Obavy z koronaviru: Čína se děsí dalšího šíření nemoci
Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)
Obavy z dalšího šíření koronaviru v Číně: Lidé na nádraží v Šanghaji (9.2.2020)
32
Fotogalerie

Češi se koronaviru nebojí. Jsou informovaní a nemocné by poslali do postele, ukázal výzkum

Počty mrtvých i nakažených rostou každý den. Další města se uzavírají do karantény a stále se nedaří najít účinný lék. To jsou zprávy, které nás bombardují v posledních dnech v souvislosti s koronavirem. Propadnout panice, koupit si roušku a nevyzvedávat si na poště balíčky z Číny by tedy bylo nasnadě. Ne však v Česku. Průzkum agentury Behavio ukázal, že jsou Češi ohledně epidemie nového typu koronaviru dobře informovaní a nebojí se.

Panika ohledně koronaviru se šíří rychleji než samotná nemoc. V minulém čísle časopisu Reflex jste si proto mohli vystřihnout ochrannou roušku proti panice. Průzkum agentury Behavio ale ukázal, že i naše opatření bylo zbytečné. Češi totiž jen tak na něco neskočí a o koronaviru mají dobré informace.

Skoro každý v Česku ví, že se koronavirem lze nakazit jen kontaktem s nakaženým jedincem. Pouhá 3 % se nesprávně obávají balíků z Číny, které i WHO označuje za bezpečné. „Už samotný fakt, že WHO upozorňuje na bezpečnost balíků z Číny, naznačuje, že se jich lidé často bojí. Nikoliv tak v ČR. Češi se zdají být informováni nadstandardně dobře a nepanikaří, jak by se z některých reakcí na sociálních sítích mohlo jinak zdát,“ uvedl behaviorální ekonom a spolumajitel Behavia Lukáš Tóth. 

Celkem 81 % Čechů ví, že ke dni 5. 2. nebyl žádný potvrzený případ koronaviru v Česku či kolik je řádově ve světě nakažených (správně odpovědělo 64 %). Pouze 3 % lidí si myslí, že v ČR jsou stovky potvrzených případů a jen 1 %, že počet případů ve světě jde k milionům.

Koronavirus není pro Čechy nebezpečný

Za vysoké či zásadní nebezpečí pro sebe označuje koronavirus jen 12 % lidí, zejména těch bez maturity (18 %). Jako naopak minimální či žádné nebezpečí ho vnímá 41 % lidí. Většina (70 % respondentů) považuje chřipku za pro sebe větší nebezpečí než koronavirus (30 %). Pokud má někdo horečku, naprostá většina (82 %) by ho poslala do postele než na vyšetření na koronavirus (16 %).

Koronavirus v Rakousku a Německu: Je bezpečné vyrazit na lyže do Tyrolska? >>>

Výzkum ale odhalil i některé extrémní názory. Například 26 % lidí si myslí, že by ČR měla zavřít hranice. Častěji přitom ženy (32 %) než muži (20 %). Až 5 % respondentů by dokonce sáhlo k vyhoštění všech Číňanů. Nejčastěji jde o lidi bez maturity (8 %).

Agentura Behavio svůj průzkum provedla ve dnech 7.–10. února 2020 a zúčastnilo se jej 1050 respondentů, kteří svou strukturou odpovídali složení online populace ČR (svým věkem, vzděláním, pohlavím, příjmem a bydlištěm).