nahoru

Tajná nemocnice ve středních Čechách pro případ války. Stovky lůžek ani operační sály nikdy nikdo nevyužil

Martin Bartkovský, Petr Vagner 4. února 2020 • 16:30
Záložní nemocnice Hředle
• video: 
Reflex.cz

Bývalá záložní vojenská nemocnice v Hředlích nedaleko Berouna byla až do revoluce před veřejností přísně střežena. V případě třetí světové války tu měly útočiště najít stovky pacientů, k tomu ale naštěstí nikdy nedošlo. I tak se ale zařízení udržovala v provozuschopném stavu až do roku 1989. Poté stát nevěděl, co s ním. Až v posledních letech se nemocnice dostala do soukromých rukou. Podívejte se v naší fotogalerii, jak to v Hředlích vypadá dnes.

Budova z dálky připomíná školu nebo jakoukoli jinou státní budovu ze 70. let. Za ní se rozprostírá obrovský dvůr, garáže, vlastní čistička vody i filtrační zařízení na vzduch. Travou zarůstá soukromý heliport. Na asfaltu leží stovky demontovaných umyvadel i skleněných stropních světel, vytrhaná stará kabeláž připomíná mohutné hadí orgie a bakelitové dveře v nás zase evokují převrženou řadu kostek z domina. Z vnitřku budovy mohutně duní sbíječky.

Stavěla se na přelomu 60. a 70. let. Její poloha v nenápadné vesnici a uprostřed lesů měla v případě války poskytnout bezpečné útočiště. Z tohoto důvodu nesměla být zakreslena v mapách a kolaudována byla pouze jako sklad. I tak se tu ale nacházely operační sály, skladiště léků i výtahy schopné převážet až dva pacienty na lůžku najednou.

V 90. letech se s ní víceméně přestalo počítat. Stát tu prováděl pouze tu nejnutnější údržbu a přemýšlel, jak se jí zbavit. Od roku 2015 ji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízel k prodeji. A této nabídky využila společnost Clementas, která ji momentálně předělává na centrum pro seniory.

„Já si myslím, že pro seniory to je úplně nejlepší místo. Je tu nádherné okolí zalesněných kopců. A ta budova je naprosto ideální. Má parametry místa, kde se počítalo, že tu budou lidé převáženi na lůžkách, s horším pohybem, že se tu bude prát prádlo, rozvážet jídlo, takže my to jen zrekonstruujeme, z desetilůžkových pokojů děláme menší – dvoj- a jednolůžkové. Objekt jsme kupovali ve velmi dobrém stavu. Personál se o to vzorně staral až do revoluce a poté to měla na starosti skvělá paní správcová,“ říká nám při prohlídce místa generální ředitelka společnosti Clementas Renata Prokešová.

Čtyřpatrová nemocnice měla v minulosti sloužit až pro 500 pacientů, seniorů tu v budoucnu ubytují mnohem méně. „Za rok a půl to tu chceme mít hotové. Plánujeme tu zhruba dvě stě lůžek,“ upřesňuje ředitelka Prokešová své plány. Pro Clementas to není první záložní nemocnice, kterou přestavují. Zkušenosti už mají z Mlékovic, kde už centrum pro seniory stojí. Jak bude centrum po rekonstrukci vypadat, zjistíte v naší fotogalerii.

Martin Bartkovský, Petr Vagner
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.