Podivný osud největšího hotelu na světě: Hitlerův čtyřkilometrový kolos nepřivítal jediného hosta | Reflex.cz
nahoru

Podivný osud největšího hotelu na světě: Hitlerův čtyřkilometrový kolos nepřivítal jediného hosta

Martin Mrázek25. května 2017 • 10:25
Podivný osud největšího hotelu na světě: Hitlerův čtyřkilometrový kolos nepřivítal jediného hosta
foto: Wikimedia

Sklony k megalomanii jsou typické pro takřka všechny diktátory a nacistický vůdce nebyl žádnou výjimkou. Už jen představy o poválečné přestavbě Berlína na nové hlavní město světa Germanii to dokazují. Fantaskní plány Alberta Speera ale nebyly v tomto případě z pochopitelných důvodů nikdy realizovány. Pozůstatky nacistické architektury je v dnešní době vůbec těžké najít, ale v několika případech se přece jen dochovaly. Tím největším z nich je norimberský areál zbudovaný pro pořádání akci NSDAP a hned za ním obří hotelový komplex Prora na německé Rujáně.

Rekreační středisko Prora mělo mít v plné síle 10 tisíc pokojů pro 20 tisíc hostů, ideálně z řad pracujícího německého lidu. Všechny pokoje měly mít výhled na Baltské moře a obrovskou písečnou pláž. Za návrh 8 budov táhnoucích se 4,5 kilometru podél pobřeží dostal Albert Speer v roce 1937 dokonce Velkou cenu na světové výstavě v Paříži. Seebad der 20 000, jak byl projekt nazván, měl mimo jiné zahrnovat divadlo, kino, loděnici i obří koncertní halu pro 20 tisíc lidí. K dokončení stavby ale nikdy nedošlo. Válečná mašinerie potřebovala všechny dostupné síly, a tak bylo 9 tisíc dělníků pracujících na stavbě odvoláno jinam.

Areál byl několik let opuštěn, dokud po konci 2. světové války nedorazila sovětská armáda. Rusové obsadili 5 z 8 obřích budov a během 12 měsíců z Prory odvezli vše, co se ještě dalo nějak využít. Komplex plánovali dokonce i odpálit, ale zjistili, že na to nemají dost dynamitu. V průběhu dalších let pak Prora sloužila jako vojenská škola, tábor pro uprchlíky, muzeum i diskotéka. Hotel se z ní už nikdy nestal a budovy pomalu chátraly.

Objevily se další mimořádně kvalitní barevné fotografie z druhé světové války

Nový život chce nyní komplexu dát firma Metropole Marketing, která plánuje vytvořit z Prory rekreační středisko pro bohaté. Apartmány zde stojí v přepočtu od 9,5 do 17 milionů korun. První část areálu je již opravena a celková renovace by měla být dokončena v roce 2022.

„Minulost je minulost. Prora možná byla postavena nacisty, ale ti ji nikdy nepoužívali. To místo je nádherné a lidé touží po návratu k přírodě a lokalitě, kde by si mohli užívat její krásy,“ řekl před časem německému tisku mluvčí společnosti Metropole Marketing Manfred Hartwig.

Čísla mu, zdá se, dávají za pravdu, protože firma již prodala zhruba 95 % z první série nabízených apartmánů.

Stalinův sen: Podívejte se, jak měla Moskva vypadat podle diktátorových megalomanských …
Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,520
29,580
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější