Koronavirus: Jaké jsou příznaky a jak se chránit | Reflex.cz
nahoru

Co je stav globálního ohrožení a kdy bude vakcína? Vše, co potřebujete vědět o koronaviru

Oliver Adámek31. ledna 2020 • 16:00
Co je stav globálního ohrožení a kdy bude vakcína? Vše, co potřebujete vědět o koronaviru
foto: Reuters

Nový virus nCoV ze skupiny koronavirů překvapil na začátku roku celý svět: šíří se rychle a kvůli dlouhé inkubační době nenápadně. V České republice zatím není jeho výskyt zjištěn, přesto stojí za to si o nastalé situaci udělat přehled. Přečtěte si, jak moc se podle odborníků může koronavirus rozšířit, kdy by se na něj mohly vyvinout léky i jak může ohrozit českou ekonomiku.

Co je virus nCoV?

Virus označovaný zkratkou 2019-nCoV (novel coronavirus) patří do skupiny koronavirů, stejně jako dřívější významné infekce MERS a SARS. Společné všem koronavirům je, že působí různě závažná onemocnění dýchacích cest. Nový koronavirus se objevil na přelomu roku v čínském městě Wu-Chan, odkud se začal velmi rychle šířit.

Jaké jsou příznaky?

Koronavirus působí obtížné dýchání, kašel a horečky, může ale způsobit také již zmíněný akutní respirační syndrom (SARS). Čtrnáct dní po nakažení trvá inkubační doba, při které se neprojevují příznaky. Že jde skutečně o koronavirus, musí u pacientů s podezřením potvrzovat až laboratorní testy. Smrtelně nebezpečný je pro seniory, děti, chronicky nemocné a pro lidi trpící autoimunitním onemocněním.

Jak se šíří a dá se před ním chránit?

Nebezpečí spojené s novým typem koronaviru plyne z velké části z jeho pozvolného průběhu, tedy dvoutýdenní inkubační doby. Během tohoto období už může docházet k jeho skrytému přenosu, a protože jde o kapénkovou infekci, stačí podobně jako u chřipky běžný kontakt s nakaženým člověkem.

Použitelná vakcína proti koronaviru zatím neexistuje, vědci z univerzity v Hongkongu sice jednu vyvinuli, nejdřív ji ale budou několik měsíců testovat na zvířatech a pak minimálně rok na lidech, než bude možné ji pustit do oběhu. Roušky ochranu proti nákaze neposkytují, pouze zabraňují přenosu od nakaženého dál, účinné jsou pouze tzv. respirátory s antivirotickým účinkem. Pro ochranu před virem tak platí běžná hygienická opatření – vyhýbat se kontaktu s nemocnými, mýt si pravidelně ruce a nezdržovat se na místech s velkým počtem lidí.

Kolik už je nakažených a kde?

Nakažených koronavirem bylo k 5. únoru potvrzeno přes 24 a půl tisíce, 492 pacientů v nemocnicích infekci podlehlo. Podle epidemiologa Rastislava Maďara se ale dá čekat, že zachyceno lékaři je menší část reálně nemocných – spousta z nich zůstane doma nebo u nich ještě nepropukly příznaky. Přímo v epicentru, jedenáctimilionovém Wu-Chanu mohlo být podle modelu čínských vědců již první týden v únoru až 270 tisíc infikovaných.

Potvrzené případy ale hlásí i další země nejen v Asii. Kromě Thajska se 25 nakaženými a Japonska s 23 už jsou i ve Francii a Německu, v Česku zatím lékaři řešili bezmála 50 podezření, žádné se nepotvrdilo.

Jak se koronavirus léčí?

Jak již bylo řečeno, proti viru 2019-nCoV nejsou dosud k dispozici žádné speciální léky ani vakcína. Při jeho léčbě se tím pádem používají jen běžné podpůrné léky na zmírnění příznaků – kašle, horeček a dýchacích potíží.

Jaká jsou opatření?

Čína na rozšíření viru zareagovala úplnou izolací města Wu-Chan a rychlým vybudováním dvou nových nemocnic, z nichž jedna už stojí. Pacienti s koronavirem jsou v karanténě. Reagují už ale i další státy – Rusko se chystá uzavřít hranice s Čínou, česká vláda oznámila zastavení vydávání víz pro cesty z Číny do ČR a zvažuje zastavení letecké dopravy do nejlidnatější země světa. 

Z WU-Chanu bylo o víkendu evakuováno pět Čechů. Přestože měli testy na koronavirus negativní, zůstanou pro jistotu na 14 dní v karanténě. 

Světová zdravotnická organizace napoprvé rozhodla nevyhlásit globální stav veřejného zdravotního ohrožení, 30. ledna večer k němu ale nakonec přistoupila. Jde o formální deklaraci, která vyzývá ke koordinované mezinárodní reakci a byla vyhlášena třeba při epidemii viru zika a u eboly.

Na ošetření pacientů s koronavirem je připravena pražská nemocnice Na Bulovce, zálohou pro situaci s velkým počtem nakažených je Centrum biologické ochrany v Těchoníně v Orlických horách.

Jaké jsou ekonomické dopady?

Důsledky nové a rychle se šířící infekce se projevují i jinde než na zdraví světové populace. Je už téměř jisté, že přinese zpomalení růstu čínské ekonomiky. Případný vliv takového zbrzdění počítala Česká národní banka v jiných souvislostech už v roce 2016. Z analýzy vyšlo, že zpomalení čínského hospodářství o 1 % znamená 0,25 až 0,3 % zpomalení ve střední Evropě.

To je však pouze „optimistický“ odhad v případě, že se virus nerozšíří výrazně i do jiných částí světa. V případě zpomalení růstu eurozóny nebo Německa by dopady na Česko mohly být horší, podle vyjádření ekonoma Lukáše Kovandy pro ČT 24 by mohly v krajním případě znamenat až propad tuzemské ekonomiky a možné propouštění. Pro představu už teď zavřela všechny své čínské pobočky švédská IKEA, škody bude počítat řada velkých evropských firem.

Krize kolem SARSu stála před 17 lety světové hospodářství 40 miliard dolarů. Odehrávala se ale v době, kdy čínská ekonomika zahrnovala 4 % globálního výkonu, zatímco dnes tvoří 20 %. Už teď klesá hodnota akcií některých leteckých společností, které přišly o spoje do Číny. Tamní vláda navíc minulý víkend zakázala cestovním kancelářím prodej zájezdů, což se projeví úbytkem turistů po celém světě – jen do Česka přijelo v roce 2018 620 tisíc Číňanů.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější