Příručka moderního fotra: Práce z domu s dítětem na krku | Reflex.cz
nahoru

Příručka moderního fotra: Práce z domu s dítětem na krku

Dominik Landsman3. srpna 2019 • 10:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia

Práce z domu může mnohým přijít jako něco vysněného. Samozřejmě, že tu jsou profese, kde se práce z domu moc nenosí, ať už dálkový řidič anebo například profesionální potápěč, ale ty méně náročné práce, jako je publicista anebo například nezaměstnaný, to lze z domu dělat poměrně snadno.

Neznalému člověku přijde práce z domu jako děsné leháro, kdy si člověk přispí do oběda, potom zapne počítač, něco tam dvě tři hoďky pošolichá a potom jde zase spát. Jako takhle, ono to tak je, ale to by člověk nesměl mít rodinu.

Rodina (i přátelé) totiž žijí v dojmu, že když člověk pracuje doma, je kdykoliv k dispozici. To znamená, když rodičům přivezou dopoledne uhlí, tak komu zavolají, aby těch dvanáct metráků navozil do sklepa? Přeci svému potomkovi, který pracuje z domu a dopoledne má tedy čas.

Komu zavolá kamarád, že potřebuje pomoct po obědě se stěhováním? Přeci tomu, kdo pracuje z domu, jelikož je doma a nepotřebuje vůbec pracovat.

Když zajedu trochu do té osobní roviny, tak já jakožto pracant z domova se musím často potýkat s dotazy mé ženy, když přijde z práce: „Jak to, že jsi neuklidil? Jsi celý den doma a ani neuklidíš?“ anebo „Proč jsi nebyl na nákupu? Vždyť jsi pořád doma.“

To, že člověk pracuje z domu, evokuje nejspíš u ostatních představu, že dotyčný je celý den doma, sedí v křesle a dívá se do krbu, nebo nevím.

To všechno je ale nic proti dítěti. Když je dítě nemocné anebo jsou prázdniny, pracující je první na ráně, kdo si dítě vychutná a kdo s ním je tedy doma.

O prázdninách se očekává, že rodič zajistí pro dítě program. Nikoho tak nějak moc nezajímá, že musí pracovat. Důležitý je právě ten program pro dítě. Pracovat může v noci nebo o pauzách na záchodě.

U nemocného dítěte pracovat lze. Ze začátku, když je dítěti opravdu zle. To většinou spí anebo se dívá na pohádky. Po chvíli ale dítěti otrne a začne takzvaně vysírat. To znamená, že se nudí, nic mu není, chce jít někam ven něco dělat, ale nemůže, protože doktor rozhodl, že týden bude v klidu doma. Dítě, které je zdravé, ale musí být doma, je ještě o stupínek horší než letní prázdniny.

Nicméně vraťme se na chvíli ještě zpět k té práci z domu. I s dítětem za zadkem lze doma pracovat. Existuje pro to několik triků. Mně osobně se například nejvíce osvědčil Playstation. Když potřebuju pracovat, pustím dítěti Minecraft na Playstationu a pracuju. Moc klidu teda nemám, protože co pár minut dítě mým směrem pokřikuje: „Táto, podívej, jaký jsem si vykraftil brnění. Koukej. Táto, ty se nekoukáš, koukej…“ a podobně, ale pořád lepší, než kdyby po mně znuděně lezl a kňučel, že se nudí.

Okolí samozřejmě mé výchovné metody odsoudí. „To je teda výchova, nechávat dítě hrát hry místo aby si s ním šel třeba ven začutat mičudou.“ Já jen můžu touto cestou svému okolí vzkázat, ať mi políbí prdel. Já potřebuju pracovat.

Dominik Landsman
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější