Příručka moderního fotra: Otec u porodu – labilní přítěž, nebo morální podpora? | Reflex.cz
nahoru

Příručka moderního fotra: Otec u porodu – labilní přítěž, nebo morální podpora?

Dominik Landsman26. dubna 2019 • 16:45
Aktivní otec u porodu.
Aktivní otec u porodu.
• foto: 
International Association of Professional Birth Photographers

„Tohle za komunistů nebylo,“ napadne jistě nejednu zkušenou a léty prověřenou harcovnici při skutečnosti, že v dnešní době není přítomnost otce u porodu žádným překvapením. Ba naopak, podle průzkumů, které jsem si vymyslel, protože se mi to nechce hledat, bylo v roce 2018 u porodu až 90 procent otců. Je tu jasný rostoucí trend, když v roce 2016 bylo u porodu jen 85 procent otců. Pokud zůstane zachován rostoucí trend, můžeme se v budoucnu dočkat toho, že u porodu bude dokonce víc než jeden otec. S rostoucím počtem otců u porodu vyvstává otázka, zda jsou tam skutečně potřeba.

To lze samozřejmě takhle od stolu těžko rozhodnout a je to otázka hlavně na rodičky. Co takový otec u porodu může nabídnout? Vedle své samotné přítomnosti a tedy i jakési morální podpory tu je role utěšovatele: „To bude dobré, miláčku. Ještě deset hodin bolesti a utrpení a dítě bude venku.“

Častá funkce otce u porodu je i takzvaný „hromosvod“, kdy rodička budoucímu otci spílá, nadává mu, drtí ruku a cloumána bolestmi jej označuje za viníka celé situace. Tady si nalejme čistého vína, není to úplně fér, neboť jsou to vždycky dva, kdo jsou zodpovědní za porod. Muž a žena. Občas za to může tedy i prasklý kondom, nicméně to není až tak obvyklé.

Příručka moderního fotra: Zápis do školy – první nápor na rodičovu psychiku

Od muže se tedy očekává, že si u porodu nechá nadávat, bude se omlouvat a hlavně se bude tvářit empaticky. Musí z něj vyzařovat takové to, že chápe bolesti rodičky, i když tomu tak není.

Kop s rozběhem do varlat

Muž nedokáže tak úplně pochopit porodní bolesti, i když se říká, že se to dá alespoň částečně simulovat kopancem do varlat. Správný muž by měl tedy u porodu požádat porodníka, aby ho kopnul do varlat, aby se naladil s rodičkou na podobnou vlnu. Kolik mužů to ale udělá? Odpovím za vás. Moc jich nebude.

S mužem u porodu přicházejí různé nečekané a nechtěné události. Například pokud se muž nechá až příliš strhnout atmosférou, usmyslí si, že přidá ruku k dílu, odstrčí porodníka a silácky prohlásí: „Uhni, teď to přebírám já,“ načež začne na rodičku vykřikovat, ať tlačí, že vidí hlavičku a že dítě vytáhne.

Spousta otců hodlá rovněž okamžik zázraku zrození zachovat na věky, a proto fotí či natáčí i samotný porod. Fotografie rodičky s popraskanými žilkami v oku, kterak se jí křiví obličej pod tíhou palčivé bolesti a ze všech tělesných otvorů jí něco vytéká, ale rozhodně neskončí zarámovaná na nočním stolku. Mobily by proto měly rodičky budoucím otcům zabavit. A vrátit až po ukončení porodu.

Kdyby radši skočil pro kafe

To všechno jsou ale extrémy. Většinu času otec na porodním stále stojí, tváří se jako pitomec, akorát překáží a neví, co má dělat. Občas může dokonce i omdlít. To ho potom porodník i sestřičky musejí překračovat, nebo ho nechat uklízečkou zamést do rohu místnosti, aby nepřekážel.

Příručka moderního fotra: Dítě není pes, pokud ho budete krmit granulemi, čeká vás vězení

V novodobé historii porodnictví nebyl zaznamenán žádný případ otce u porodu, který by se nabídnul, že porodníkům skočí do vestibulu pro kafe anebo začne hrát na nějaký hudební nástroj, aby navodil příjemnější atmosféru.

Jak je vidno, otec u porodu je vesměs zbytečná bytost, která většinou jen překáží. Jediný jeho přínos je opravdu jen jako morální podpora rodičky. Ale o to možná jde – o přítomnost muže, kdy žena ví, že tam ten muž někde je, což ji trochu uklidní. Těžko říct.

Závěrem ještě pár tipů pro budoucí otce. Tohle u porodu rozhodně nedělejte:

- Nesvačte na porodním sále a už vůbec ne nad rodičkou, abyste na ni nenadrobili.

- Po obzvlášť silné kontrakci si neplácejte s rodičkou (takzvaný highfive) se slovy: „Ty kráso, ta ale byla, co?“

- Nestreamujte porod živě na sociální sítě, ani ho přes skype nezprostředkovávejte své matce.

- Nepijte alkohol. Ožrat se beztak půjdete po porodu.

- Nevykřikujte, že jestli to dítě bude černé, tak toho Korantenga přetrhnete.

Jandák vám dá přes hubu. Přímočarý neherec hraje dlouhodobě sám sebe, hulváta s…
Psychiatr Hollý: Alkohol je jed, poškozuje mozek. Žádné množství není bezpečné, je to…

Dominik LandsmanVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější