Psychiatr Hollý: Alkohol je jed, poškozuje mozek. Žádné množství není bezpečné, je to definitivně potvrzené | Reflex.cz
nahoru

Psychiatr Hollý: Alkohol je jed, poškozuje mozek. Žádné množství není bezpečné, je to definitivně potvrzené

Čestmír Strakatý26. dubna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Martinem Holly
• video: 
Prostor X

Čtvrtina lidí má nějakou psychiatrickou diagnózu, většina o tom ale neví. Nebo se bojí si problém přiznat. Ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý říká, že na nás má vliv neustálý stres. Díky médiím a sociálním sítím jsme taky vtahováni do stále více situací, které prožíváme. Problémy často řešíme drogami, které si ale vždy vyberou svoji daň. Důležitá je destigmatizace, které pomáhá i festival Mezi ploty, pořádaný právě v Bohnicích. Jeho přínos je podle Hollého zásadní.

Hollý tvrdí, že alkohol je jed, po jehož konzumaci mozek odumírá. Je prý definitivně potvrzené, že žádné množství není bezpečné a jakékoliv naopak škodí. Alkoholismus je psychiatrická porucha, která podle Hollého s sebou nese velké stigma. Není to ale prý jen otázka vůle, někteří lidé se totiž můžou stát vážně závislými velmi rychle. Pomoci by mohla nějaká forma regulace prodeje, třeba pozdě večer. 

O vůli se podle Hollého mluví taky při depresi. Někdo ji může interpretovat jako slabost, ale není tomu tak. Deprese totiž vůli oslabuje. Jak tedy člověk pozná, že jí trpí? Signálem je, že po většinu dní během dvou týdnů se člověk nedokáže těšit z věcí, které by mu jinak radost dělaly, a to bez zjevné příčiny. Lidé to prý popisují tak, že si uvědomují, že by měli mít radost, ale prostě ji necítí.

Alkohol způsobuje 9 typů rakoviny, víme to jistě a média mlčí, bezpečná dávka…

Právě na deprese a úzkosti přitom působí dnešní společnost. Doba není víc stresová, stres jen prakticky nikdy nekončí. Máme pocit, že ho zvládáme, ale jeho dopady se ukládají. Hollý radí trávit víc času v reálném světě, vypínat televize a mobily a dávat si digitální detox. Klíčové ale je, aby lidé věděli, že starosti, které prožívají, jsou řešitelné.  

Jak můžou různá zařízení pro duševně nemocné pomoci bezpečnosti jejich i celé společnosti? Jak se projevuje deprese a jak ji  na sobě může člověk poznat? Jak nebezpečný je alkohol? A v čem je festival Mezi ploty klíčový pro zlepšení povědomí o duševních poruchách?

 Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>> 

Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…
Janina Černá: Byla jsem závislá na cukru a jídlo bylo všechno. Může být jako drogy,…
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo a co však stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější