Psychiatr Hollý: Alkohol je jed, poškozuje mozek. Žádné množství není bezpečné, je to definitivně potvrzené | Reflex.cz
nahoru

Psychiatr Hollý: Alkohol je jed, poškozuje mozek. Žádné množství není bezpečné, je to definitivně potvrzené

Čestmír Strakatý26. dubna 2019 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Martinem Holly
• video: 
Prostor X

Čtvrtina lidí má nějakou psychiatrickou diagnózu, většina o tom ale neví. Nebo se bojí si problém přiznat. Ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý říká, že na nás má vliv neustálý stres. Díky médiím a sociálním sítím jsme taky vtahováni do stále více situací, které prožíváme. Problémy často řešíme drogami, které si ale vždy vyberou svoji daň. Důležitá je destigmatizace, které pomáhá i festival Mezi ploty, pořádaný právě v Bohnicích. Jeho přínos je podle Hollého zásadní.

Hollý tvrdí, že alkohol je jed, po jehož konzumaci mozek odumírá. Je prý definitivně potvrzené, že žádné množství není bezpečné a jakékoliv naopak škodí. Alkoholismus je psychiatrická porucha, která podle Hollého s sebou nese velké stigma. Není to ale prý jen otázka vůle, někteří lidé se totiž můžou stát vážně závislými velmi rychle. Pomoci by mohla nějaká forma regulace prodeje, třeba pozdě večer. 

O vůli se podle Hollého mluví taky při depresi. Někdo ji může interpretovat jako slabost, ale není tomu tak. Deprese totiž vůli oslabuje. Jak tedy člověk pozná, že jí trpí? Signálem je, že po většinu dní během dvou týdnů se člověk nedokáže těšit z věcí, které by mu jinak radost dělaly, a to bez zjevné příčiny. Lidé to prý popisují tak, že si uvědomují, že by měli mít radost, ale prostě ji necítí.

Alkohol způsobuje 9 typů rakoviny, víme to jistě a média mlčí, bezpečná dávka…

Právě na deprese a úzkosti přitom působí dnešní společnost. Doba není víc stresová, stres jen prakticky nikdy nekončí. Máme pocit, že ho zvládáme, ale jeho dopady se ukládají. Hollý radí trávit víc času v reálném světě, vypínat televize a mobily a dávat si digitální detox. Klíčové ale je, aby lidé věděli, že starosti, které prožívají, jsou řešitelné.  

Jak můžou různá zařízení pro duševně nemocné pomoci bezpečnosti jejich i celé společnosti? Jak se projevuje deprese a jak ji  na sobě může člověk poznat? Jak nebezpečný je alkohol? A v čem je festival Mezi ploty klíčový pro zlepšení povědomí o duševních poruchách?

 Na další zajímavé rozhovory se podívejte zde  >>> 

Profesor Höschl: Pojem psychopat se zneužívá, kvůli Babišovi jsem dostal čočku, o…
Janina Černá: Byla jsem závislá na cukru a jídlo bylo všechno. Může být jako drogy,…




Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější