nahoru

Tasmánský tygr: Jak vypadal vyhynulý druh, který vědci nikdy nepřestali hledat?

Martin Mrázek 8. července 2019 • 15:50
Video se připravuje ...
Poslední videozáběry tasmánského tygra
• video: 
Thylacine Museum

Poslední exemplář vakovlka tasmánského, známého pod jménem tasmánský tygr, zemřel v australské zoo Hobart v roce 1936. Stalo se tak jen několik málo desítek let poté, co Tasmánii osídlili Evropané. Mezi lety 1888 a 1909 pak bylo oficiálně vyplaceno na dva tisíce odměn profesionálním lovcům těchto zvířat. Hlavní podezřelý z vyhynutí tasmánského tygra je tedy jasný. Stál za touto tragédií opravdu jen člověk?

Vědci přišli v průběhu desetiletí hned s několika výzkumy, jež naznačují, že roli ve vyhynutí tohoto záhadného druhu hrálo více faktorů. Jedním z nich bylo určitě rozšíření divokých psů, což s kolonizací Evropany přímo souvisí. Velkou roli ale měla sehrát také epidemie neznámé nemoci. A změna v intenzitě tamějších požárů, jež od sebe rozdělila jednotlivé populace.

Velký problém pak tygrům činil i přirozený vývoj skladby tasmánských živočišných druhů. Vakovlk jakožto specialista na maso a predátor větších rozměrů mohl prosperovat jen při všeobecné dostupnosti menších živočišných druhů. Ty byly tygrovou nejčastější potravou a jejich nedostatek mu přinesl další problémy. I kdyby byl ale tento záhadný druh schopen všechny nástrahy překonat, není jisté, že by přežil až do současnosti. Největší problém totiž dle vědců představovala u těchto zvířat genetika.

„Jejich geny byly ve špatném stavu už dávno před izolací na Tasmánii,“ říká Dr. Pask z Univerzity v Melbourne. „Šlo o postupný úpadek v jejich celkovém vývoji. Teď už víme, že i kdyby přežili do současnosti, byli by na tom geneticky stejně špatně jako tasmánský čert.“

Navzdory tomu, že je tasmánský tygr oficiálně považován za vyhynulý druh a mnoho vědců pochybuje o jejich schopnosti přežít, někteří nepřestávají hledat. Poslední významnější pokus proběhl v roce 2016, kdy profesorka Sandra Abell vedla výpravu do odlehlých koutů Tasmánie. Bohužel neúspěšně. Poslední videozáběry tasmánského tygra jsou tak ty, jež naleznete v úvodu článku.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.