Tasmánský tygr: Jak vypadal vyhynulý druh, který vědci nikdy nepřestali hledat? | Reflex.cz
nahoru

Tasmánský tygr: Jak vypadal vyhynulý druh, který vědci nikdy nepřestali hledat?

Martin Mrázek8. července 2019 • 15:50

Poslední exemplář vakovlka tasmánského, známého pod jménem tasmánský tygr, zemřel v australské zoo Hobart v roce 1936. Stalo se tak jen několik málo desítek let poté, co Tasmánii osídlili Evropané. Mezi lety 1888 a 1909 pak bylo oficiálně vyplaceno na dva tisíce odměn profesionálním lovcům těchto zvířat. Hlavní podezřelý z vyhynutí tasmánského tygra je tedy jasný. Stál za touto tragédií opravdu jen člověk?

Vědci přišli v průběhu desetiletí hned s několika výzkumy, jež naznačují, že roli ve vyhynutí tohoto záhadného druhu hrálo více faktorů. Jedním z nich bylo určitě rozšíření divokých psů, což s kolonizací Evropany přímo souvisí. Velkou roli ale měla sehrát také epidemie neznámé nemoci. A změna v intenzitě tamějších požárů, jež od sebe rozdělila jednotlivé populace.

Jiná tvář války ve Vietnamu: Úchvatné snímky Saigonu před pádem do rukou komunistů

Velký problém pak tygrům činil i přirozený vývoj skladby tasmánských živočišných druhů. Vakovlk jakožto specialista na maso a predátor větších rozměrů mohl prosperovat jen při všeobecné dostupnosti menších živočišných druhů. Ty byly tygrovou nejčastější potravou a jejich nedostatek mu přinesl další problémy. I kdyby byl ale tento záhadný druh schopen všechny nástrahy překonat, není jisté, že by přežil až do současnosti. Největší problém totiž dle vědců představovala u těchto zvířat genetika.

„Jejich geny byly ve špatném stavu už dávno před izolací na Tasmánii,“ říká Dr. Pask z Univerzity v Melbourne. „Šlo o postupný úpadek v jejich celkovém vývoji. Teď už víme, že i kdyby přežili do současnosti, byli by na tom geneticky stejně špatně jako tasmánský čert.“

Jezero vzniklé z mrtvých rostlin i živočichů fascinuje Kanaďany svým nebezpečím

Navzdory tomu, že je tasmánský tygr oficiálně považován za vyhynulý druh a mnoho vědců pochybuje o jejich schopnosti přežít, někteří nepřestávají hledat. Poslední významnější pokus proběhl v roce 2016, kdy profesorka Sandra Abell vedla výpravu do odlehlých koutů Tasmánie. Bohužel neúspěšně. Poslední videozáběry tasmánského tygra jsou tak ty, jež naleznete v úvodu článku.

Akty trochu jinak: Nahý fotograf fotí oblečené modelky. A výsledek pobaví
Děs z hlubin oceánu: Až uvidíte tyhle snímky, tak možná už do moře nikdy nevkročíte
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější